EnergoZrouti.cz

Izraelský med vyráběný v laboratoři napodobuje biologii včel. Je levnější ale stejně chutný

  
Martin Bárta
20. 12. 2021 ▪ 19:29

Med z laboratoře nemusí být jen obarvený cukerný sirup. Jak ukazuje firma z Izraele, bude do budoucna možné vyrábět umělý med díky napodobení přirozených přírodních procesů. Menším stresem pro včely by pak mohlo dojít i k postupné obnově ohrožené populace.

ředitel Bee-io Ofir Dvash s produktem firmy
ředitel Bee-io Ofir Dvash s produktem firmy
Foto: Bee-io

Už v březnu příštího roku chce izraelská firma FoodTech Bee-io začít vyrábět svůj speciální med v průmyslovém měřítku. A čím, že je ten med tak speciální? Tím, že vzniká absolutně bez pomoci včel. Med má tak stejnou chuť i konzistenci jako ten včelí, ale je vypěstovaný v laboratoři. Díky tomu je vhodný i pro děti a nevznikají u něj obavy z přítomnosti látek, které dnes v medu díky intenzivnímu zemědělství můžeme najít.

Stejně chutný, ale lepší pro přírodu

Včely a jejich med patří už od pradávna k základním potravinám, které si člověk obstarával a náležitě si jich cenil. V ještě nedávných dobách také včelí med platil za jediné sladidlo a včelaři tak byli i na královských dvorech velmi důležitými články. Neméně důležité ale včelařství zůstává až do dnešních dnů. Silná poptávka po medu, která v současném trendu přechodu k čistým zemědělským produktům stále roste ale stojí i za mnoha problémy včelařství. To ohrožuje jak změna klimatu podporující parazity včel, ale také rozšířené falšování medu.

Tyto a mnoho dalších negativ tvrdé včelí práce by mohla náhrada medu od Bee-io nahradit. Včely by se tak podle firmy mohly ve větším poklidu věnovat kvalitnějšímu opylování rostlin a díky snížení stresu ze strany včelaře a odebírání medu by mohla jejich populace opět začít lépe prosperovat.

Výroba napodobuje přírodní proces v těle včely

Med, který chce izraelská firma získávat v laboratorních podmínkách ale není jen umělá syntetická náhražka. Firma jej totiž produkuje přímo z nektaru získávaného z rostlin podobným způsobem jako to dělají včely. Nová technologie by tak jen obešla tvrdou práci včel, kterou by nahradily přístroje. Vývojáři se totiž snažili využít již fungujícího procesu, kdy nektar zpracovávají včely. Jejich technologie tedy napodobuje biologický proces, který v těle včely probíhá – to znamená, že jsou napodobovány i samotné enzymy, jež mají na vytváření medu vliv.

Jednou z dalších výhod medu z laboratoře bude i možnost výroby jednodruhových medů, které je v současnosti velmi obtížné získávat. Ačkoliv minimálně o manukovém medu mnoho z nás slyšelo, málokdo jej ve skutečnosti využívá. Manukový nebo kávový med totiž patří mezi velmi drahé díky tomu, že není snadné získávat od včel med jen z jednoho druhu rostliny.

Neposlední výhodou „laboratorního“ medu bude jeho dostupnost po celý rok a v obrovském množství, což pomůže i ke snížení cen medu, které v současnosti na světových trzích velmi rychle rostou. Firma by měla na začátku výroby být schopna produkovat až stovky kilogramů medu každý týden.
Štítky: Med Včela Zemědělství Izrael Včelí med
Zdroj: Bee-io