EnergoZrouti.cz

Zemědělství se blíží do bodu zlomu, záchranu přináší roboti z Brna

  
Martin Bárta
13. 5. 2021 ▪ 19:28

Zemědělství se díky rychle rostoucí lidské populaci a změně klimatu blíží do bodu zlomu. Zachránit by ho měla větší robotizace, kterou vyvíjejí i vědci z Mendelovy univerzity v Brně.

Rajčata z velkoskleníků
Rajčata z velkoskleníků
Foto: davehan2016 / Pixabay

O tom, že robotizace proniká do stále více oborů lidské činnosti asi nemůže být pochyb. V budoucnu by k nim ve stále větší míře mělo přibýt i zemědělství. Tam je ale pro tvůrce robotů stále více neznámých než například v automobilovém průmyslu a tak tam robotizace promlouvá stále pomalu.

Zemědělství se brzy octne v „bodu zlomu“

Podle Dalibora Húska z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně se ale právě zemědělství rychle dostává do jakéhosi pomyslného bodu zlomu, kdy s rostoucí lidskou populací stále rychleji roste i poptávka po potravinách. Řešením by tak měla být právě robotizace, která umožní další rozvoj zemědělství.

I proto se vědci z Mendelovy univerzity podíleli na evropském projektu Green Patrol, jehož výsledkem je vytvoření „zemědělského robota“. Ten se automatizovaně pohybuje po skleníku díky navigaci evropským lokalizačním systémem Galileo. Mimo to je robot schopný rozeznávat různé druhy patogenů a v infikovaném místě automaticky aplikovat insekticidy.

Podle Húska jsou budoucností právě autonomní roboti, protože je jen otázkou času, kdy poptávka po potravinách převýší nabídku a dojde k vyčerpání krajiny, ať už zásahem lidí nebo globální změnou počasí, která je ostatně v zemědělském sektoru v posledních letech velmi výrazná.

„Průmyslový robot třeba u výroby aut má situaci značně jednodušší, jde o jedno místo, stejné podmínky, stejný díl, stejný úkon. V zemědělství na poli je situace diametrálně jiná, mění se terén, počasí, vzhled rostliny není vždy stejný, jak by se mohlo zdát z velkých lánů. Do rozhodování zasahuje výrazně více parametrů,“ uvedl Húska.

Automatizace sníží i množství chemických látek

Roboti, které firmy ale i vědci sestavují tak dnes již zvládnou sbírat ovoce a zeleninu, aplikovat pesticidy a to jak ve sklenících tak i školkách či hubit škůdce. Ve vinařství pak umí zjistit množství vláhy, ověřit zralost hroznů či zdraví samotných rostlin. U velkých polí se také stále více využívají drony, které umožňují vyhodnocování zdraví rostlin právě na velkých plochách.

Program Green Patrol, který financovala Evropská unie se tak právě na rozvoj robotiky v zemědělství zaměřil. Vědci v projektu vytvořili databázi škůdců, ze které se následně robot učil, aby uměl rozpoznat samotné škůdce například od nečistot nebo listů rostlin.

Vyvíjený program robota tak už v současnosti umí rozpoznat tři škůdce a dvě rostliny a to rajčata a papriky. Robot tak projíždí v reálných podmínkách mezi řádky rajčat ve skleníků, každou rostlinu prohlédne a automaticky na ní zanalyzuje a rozpozná škůdce.

„Zjednodušeně řečeno po vyhodnocení všech těchto parametrů je schopen rozhodnout o aplikaci postřiku v jedné nebo ve více lokalitách, rozhodnout jaký postřik aplikovat, tak aby nevznikala rezistence patogenů,“ uvedl Húska.

Právě díky cílené aplikaci insekticidů jen na napadené rostliny je aplikováno menší množství chemických látek oproti standardnímu postřiku celého pole či skleníku. To sníží množství chemických látek, které prosakují do spodních vod či se objevují přímo v potravinách.
Štítky: Zemědělství Robotizace MENDELU
Zdroj: RED