EnergoZrouti.cz

Ministr chce zdanit maso, jeho produkce přitom neudržitelně roste díky financování ze strany bank

  
Markéta Bártová
20. 3. 2024 ▪ 13:57

Dramatické omezení produkce masa, za kterým stojí obrovské emise skleníkových plynů, se stále nekoná. Podle zprávy k tomu pomáhají i přední světové finanční instituce, které producentům poskytují obrovské finanční prostředky.

Spotřeba masa dál roste, navzdory snahám ekologů
Spotřeba masa dál roste, navzdory snahám ekologů
Foto: Unsplash

V Česku se v minulém roce stejně jako v jiných zemích zvýšila produkce masa. Podle Českého statistického úřadu šlo například v případě hovězího masa o nárůst produkce o 4,5 procenta. Celosvětová produkce masa ale roste dlouhodoběji, mezi roky 2015 a 2021 podle zprávy organizace Feedback dokonce o 9 %.

Spotřebu masa ale dlouhodobě kritizují ekologické organizace, jelikož při chovu zvířat dochází k obrovské produkci emisí skleníkových plynů, ačkoliv tak rostou snahy o omezení produkce masa, situace je opačná. Jak ukázala zmiňovaná zpráva, hlavním viníkem jsou přitom banky.

Ty totiž podle zprávy financují celosvětovou produkci masa a mléčných výrobků, která je ale neudržitelná. V téměř stejném časovém období, ze kterého pochází statistika o celosvětové produkci masa, poskytli podle Feedbacku finančníci předním světovým průmyslovým společnostem, které se chovu hospodářských zvířat věnují, finanční injekce ve výši 77 miliard dolarů (téměř 1,8 bilionu korun).

V případě bank, které finance poskytují přitom nešlo o žádné malé ústavy. Nejvíce financí totiž poskytla Bank of America (29 miliard dolarů), Barclays (28 miliard dolarů) a JPMorgan Chase (téměř 27 miliard dolarů). Mnoho z celkově 55 největších poskytovatelů financí pro chovatele přitom podle zprávy pravděpodobně porušuje své závazky vůči klimatu a odlesňování, které je mnohdy s chovem hospodářských zvířat spojeno. Mimo bank ale financování často poskytují i investiční fondy jako BlackRock, Vanguard nebo Capital Group.

Jíst menší množství živočišných bílkovin a chovat menší množství zvěře je přitom podle několika výzkumů jedním z hlavních způsobů, jak snížit emise produkované při chovu hospodářských zvířat. To ostatně ukazují také snahy ekologických organizací i politiků, kteří se snaží snížení produkce masa podpořit.

Naposledy tak ke snížení spotřeby masa vyzval německý ministr zdravotnictví v rámci podpory ministra zemědělství Cema Özdmira. Ten vyzval k uvalení nové daně na maso, která by podpořila snížení jeho spotřeby a tím i snížení emisí skleníkových plynů.

Podle vědců je nutné emise z chovu hospodářských zvířat snížit do roku 2036 o 61 % tak, aby bylo možné splnit cíle pařížské klimatické úmluvy. V bohatších zemích by přitom měla být rychlost poklesu produkce masa výrazně rychlejší, než je tomu u chudších a rozvíjejících se zemí.
Štítky: Maso Daně Německo Banky Finance Ekonomika Udržitelnost