EnergoZrouti.cz

Ministerstvo podpoří zemědělce, kteří jsou ohroženi vysokými cenami energií i zahraniční konkurencí

  
Markéta Bártová
16. 8. 2022 ▪ 10:23

Ministr zemědělství schválil mimořádnou podporu pro zemědělce, které ohrožují vysoké náklady. Pomoci by měl i těm, kteří kvůli současné situaci na trhu nejsou konkurenceschopní.

Chov drůbeže
Chov drůbeže

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula schválil mimořádnou podporu pro vybrané sektory zemědělství. Ty v posledních měsících ohrožují vysoké ceny vstupů jako jsou energie, krmiva nebo pohonné hmoty. V některých případech jsou pak tuzemští pěstitelé ohroženi konkurencí z jiných států, na jejichž ceny nejsou schopni reagovat.

831 milionů korun, které Ministerstvo zemědělství rozdělí bude z velké části pocházet z národních zdrojů, konkrétně 554 milionů korun. Dalších 277 milionů pak pro zemědělce zajistí evropské zdroje.

Mimo vysokých cen energií, krmiv nebo pohonných hmot ohrožuje tuzemské zemědělce i konkurence z dalších zemí EU. Zkušenosti s tím tak mají třeba pěstitelé jablek, kteří v současnosti jen těžce konkurují cenám polských pěstitelů.

Ti totiž kvůli omezení či ukončení dodávek na ruský či ukrajinský trh v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu mají velké zásoby jablek, které se nyní snaží dodat na jiné trhy. V souvislosti s tím, tak pěstitelé jablek z Polska nastavují ceny, kterým není možné z hlediska tuzemských pěstitelů konkurovat.

„Chov prasat a drůbeže patří mezi klíčové odvětví živočišné výroby, proto mě znepokojuje, že se chovatelé dostávají vlivem rostoucích cen energií a krmiv do ztrát. Jsme připraveni jim pomoct. Proto jsme pro ně zajistili 541 milionů korun, pro chovatele dojeného skotu 140 mil. Kč a dále 150 milionů pro pěstitele jablek a brambor a díky těmto penězům pomůžeme zemědělcům, kteří zajišťují potraviny pro naše obyvatele,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Podpora by měla zajistit větší konkurenceschopnost tuzemských zemědělců, ale i nižší ceny základních potravin v obchodech. Zemědělci o podporu mohli žádat už během června, finance by měly být následně vyplaceny do konce září 2022.
Štítky: Ministerstvo zemědělství Zemědělství Dotace Podpora Energetická krize Zdeněk Nekula
Zdroj: RED