EnergoZrouti.cz

Stane se uhlí ekologickým zdrojem energie? Nová technologie ukazuje, že možná ano

  
Martin Bárta
28. 11. 2021 ▪ 17:43

Stane se v budoucnu uhlí ekologickým zdrojem energie? Nová technologie ukazuje, že je to možné. Australská organizace pro nízkoemisní zdroje si tak nechá vypracovat studii proveditelnosti. Díky uhlí by se snadno vyrobil vodík a zbylé emise by se trvale uložily pod zem.

Uhlí nyní nelze považovat za ekologický zdroj
Uhlí nyní nelze považovat za ekologický zdroj
Foto: Dominik Vanyi on Unsplash

Když se řekne uhlí, většina lidí si nejspíš představí černý dým z komínů, které jsou hlavně na vesnicích dlouhá léta standardem zimního období. Uhlí tak rozhodně není považováno za zdroj čisté energie a v budoucnu už s ním v energetickém mixu mnoha zemí světa počítá málokdo. To by se ale možná mohlo změnit, podle australské organizace je totiž v zásadě možné uhlí energeticky využívat a přitom neprodukovat další emise skleníkových plynů.

Důležitý bude způsob ukládání CO2

Klíčem k využití uhlí jako čistého energetického zdroje je technologie zvaná Allam-Fetvedtův cyklus, která při využívání uhlí produkuje vodík jako vedlejší produkt a zároveň zachycuje všechny vypouštěné emise CO2. A právě to nyní zaujalo organizaci Low Emission Technology Australia (LETA), která si na využití technologie rovnou zadala studii proveditelnosti.

Pokud by technologii bylo možné v budoucnu využít, mohlo by to podle organizace přinést velké příjmy do rozpočtu Austrálie, která by se tak mohla stát jedním z velkých světových producentů vodíku.

Allamův cyklus funguje vlastně vcelku jednoduchým způsobem, kdy k pohonu turbíny vyrábějící elektrickou energii nedochází za pomoci vodní páry ale přímo pomocí CO2, které je uhlím produkováno. Technologie zároveň dokáže při využívání vyrábět vodík. Oxid uhličitý, kterým je turbína poháněna je následně zachycen a trvale uložen. To je sice v současnosti největší problém technologie, díky tomu, že mnoho firem s trvalým ukládáním CO2 experimentuje, není tato možnost vůbec nereálná.

Uhlí je pro Austrálii stále klíčové

„Tato studie proveditelnosti je přesvědčivým důvodem pro pokračování ve vývoji nízkoemisních technologií, které jsou zásadní pro budoucnost s nulovými emisemi uhlíku, energetickou spolehlivost a prosperitu Austrálie,“ řekl Mark McCallum, generální ředitel LETA australskému serveru Australian Mining.

Při využití Allamova cyklu by tak bylo možné vyrábět vodík i za cenu menší jak 2 dolary (cca 32 korun) na kilogram. Potencionálně by tak mohla jen Austrálie exportovat vodík až za 35 miliard dolarů, což by výrazně přispělo i místní ekonomice. Velký příspěvek by ale praktické využití mělo i pro snižování emisí této země. Austrálie má v současnosti stále velké zásoby uhlí a patří tak i mezi deset zemí s největší těžbou tohoto fosilního paliva na světě.
Štítky: Uhlí Emise Fosilní paliva Ekologie Austrálie
Zdroj: LETA Australia