EnergoZrouti.cz

Rok 2020 se podle OSN zařadí mezi tři nejteplejší roky historie

  
Tomáš Jelínek
3. 12. 2020 ▪ 09:44

Rok 2020 se podle Světové meteorologické organizace zařadí mezi tři nejteplejší roky v historii moderního měření teploty. Generální tajemník OSN varoval před počátkem klimatické katastrofy a vyzval k uzavření míru s přírodou.

Tající ledovce
Tající ledovce
Foto: Jean-Christophe André / Pexels

Šéf OSN Antonio Guterres ve středu varoval, že svět je na pokraji klimatické katastrofy. Právě o tomto nejspíše už nevyhnutelném faktu svědčí i záznamy Světové meteorologické organizace (WMO), ta uvádí, že rok 2020 se nejspíše zařadí mezi tři nejteplejší roky za celou historii měření.

Nejteplejších šest let od roku 1850

Podle WMO budou roky od 2015 do 2020 tvořit šest nejteplejších let v době po kterou probíhají moderní záznamy meteorologických údajů tedy od roku 1850. WMO tato data uvedla ve své zprávě o stavu globálního klimatu za rok 2020. Tato zpráva je ale stále otevřená a bude dokončena až v příštím roce.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres ve svém projevu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku informoval, že obrovské požáry, povodně, cyklóny a hurikány se pomalu ale jistě stávají novým normálem a v budoucnu můžeme prohlubování těchto katastrofických jevů očekávat v ještě vyšší míře. Guterres pak vyzval k uzavření míru s přírodou.

Je potřeba uzavřít mír. S přírodou

Právě „uzavření míru s přírodou“ by mělo být pro státy celého světa prioritou číslo jedna. V opačném případě se totiž v dalších desetiletích může stát planeta neobyvatelná díky přírodním hrozbám, které si sami zaviníme.

Podle WMO byla průměrná globální teplota v roce 2020 zhruba o 1,2 °C nad úrovní před průmyslovou revolucí. Závazky stanovené v Pařížské klimatické dohodě z roku 2015 přitom požadují její udržení na hodnotě výrazně nižší než dva stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí. Už v současnosti se ale očekává, že v následujících letech tato hodnota překročí 1,5 °C.

Pokud se ale současná opatření co nejdříve uvedou do praxe a svět začne proti své produkci emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého rychleji bojovat, mohlo by být překročení hodnoty globálního oteplování jen dočasné.

Extrémních jevů ve spojitosti s oteplováním přibývá

Jak uvádí data WMO, došlo letos k novým extrémním teplotám na souši, na moři ale zejména v Antarktidě, která je největším světovým zásobníkem pitné vody. Právě další tání ledovců v Antarktidě a Grónsku pravděpodobně zvýší hladinu moří což by mohl být velký problém pro přímořské země.

V letošním roce ale došlo také k dalším extrémním jevům a to hlavně požárům. Ty zasáhly rozsáhlé oblasti Austrálie, Sibiře a západního pobřeží USA. Právě v USA byly letošní požáry podle některých zdrojů nejextrémnější za celou historii a zasáhly obrovské plochy amerického území. Problémy měla i každoročně zasažená Kalifornie, kde docházelo v důsledku vysokých teplot k výpadkům elektrické energie.

Konečnou zprávu o klimatu by měla Světová meteorologická organizace dodat v březnu 2021. Současná data jsou tak založena na údajích od ledna do října letošního roku.
Zdroj: OSN, WMO