EnergoZrouti.cz

Pravděpodobnost prolomení klimatické hranice oteplení o 1,5 °C se podle vědců zvýšila

  
Nikola Stránská
10. 5. 2022 ▪ 18:59

Britští meteorologové upravili míru pravděpodobnosti, že v následujících pět letech dojde ke zvýšení globální průměrné teploty o 1,5°. Podle odhadů je tak téměř jisté, že budou hodnoty stanovené Pařížskou klimatickou dohodou překročeny.

Záplavy spojené s klimatickou změnou
Záplavy spojené s klimatickou změnou
Foto: Stefan Bernsmann z Pixabay

Data, která zveřejnila britská Met Office, tedy obdoba tuzemského Českého hydrometeorolo­gického ústavu ukazují, že pravděpodobnost prolomení limitu oteplení planety o 1,5 °C se rychle zvyšuje. Zvýšení teploty globálního klimatu nad 1,5 °C přitom může být velkým problémem pro celou planetu v podobě meteorologických extrémů.

Udržet růst globální průměrné teploty výrazně pod hranicí 2 °Celsia a zároveň vyvinout úsilí o to, aby nárůst teploty nepřekročil 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí. Přesně takové cíle si stanovily světové státy v rámci Pařížské klimatické dohody, která měla další oteplování omezit.

Jak ale ukazují aktuální data, opatření, která byla provedena v současnosti jsou nejspíš nedostatečná k tomu, aby dalšímu rychlému oteplení zabránila. Ostatně před tím i na začátku roku varovala zpráva panelu OSN. Oteplení nad 1,5 °Celsia by sice podle některých vědců mohlo být jen dočasné, problémy by ale i tak byly rozsáhlé.

Ačkoliv tak ještě v roce 2015 byla podle britské Met Office šance na překročení hranice oteplení o 1,5 °C během následujících pět let nulová, v roce 2020 už tato šance vzrostla na 20%. Následující rok už byla na 40% a v současnosti je podle britských meteorologů šance na to, že bude limit do pěti let překročen už 50%. Zvyšující se pravděpodobnost překročení meteorologové zvyšují hlavně kvůli tomu, že už se teplota v současnosti rychle zvyšuje. Jen v minulém roce se průměrný nárůst teploty ve srovnání s předindustriální úrovní zastavil na 1,1 °Celsia.

Podle současného vývoje tak už může být téměř jisté, že do roku 2026 bude některý rok teplejší než ten dosud rekordní rok 2016, který zaznamenal vysoké teploty hlavně kvůli klimatické události El Niño. Spolu se zvyšující se průměrnou teplotou dochází k mnoha dalším negativním vlivům, které ovlivňují klima celé planety.

Vědci tak v posledních letech ukazují stále více alarmující čísla o tání Arktických ledovců či zvyšování koncentrací metanu v atmosféře, který k dalšímu oteplování přispívá. Další uvolňování metanu může podle vědců spustit nekontrolovatelnou spirálu, která bude táním permafrostu, oteplováním oceánu a dalšími činnostmi souvisejícími s klimatickou změnou podporovat uvolňování dalších obrovských dávek skleníkového plynu. Následně už podle odborníků bude velmi těžké či nemožné spirálu klimatických změn zastavit.
Štítky: Klimatická změna Oteplení Pařížská klimatická dohoda Globální oteplování Klima Věda
Zdroj: RED