EnergoZrouti.cz

Nikdo nezakazuje topení zemním plynem, říká svaz plynařů

  
Martin Bárta
21. 12. 2021 ▪ 15:00

Informace o zákazu topení zemním plynem do roku 2040 velmi rychle obletěla nejen tuzemská média. Jak ale varuje Český plynárenský svaz, informace byla zkreslená a Evropská unie žádný zákaz topení plynem nechystá.

Zásobník na plyn
Zásobník na plyn
Foto: david Griffiths on Unsplash

Ačkoliv zprávy o zákazu vytápění zemním plynem v posledních dnech doslova obletěly téměř všechna hlavní evropská média, nic takového se podle Českého plynárenského svazu do roku 2040 nechystá. Svaz tak důrazně varuje před interpretací zprávy, která žádný návrh na zákaz vytápění zemním plynem neobsahuje.

Případný zákaz bude záviset na konkrétních státech

V současnosti předložený legislativní návrh, kolem kterého se velmi rychle strhla panika z obav, čím budou domácnosti i firmy v zimě topit ovšem žádné nařízení neobsahuje. Podle Českého plynárenského svazu (ČPS) tak mají jednotlivé členské země možnost takové rozhodnutí přijmout. Vždy to ale bude záležet na politické vůli té dané země a nepůjde tedy o nařízení Evropské komise.

Svaz navíc upozorňuje, že celý návrh, kolem kterého se strhla mediální lavina je stále jen návrhem, který bude muset projít připomínkovým řízením napříč státy Evropské unie. I kvůli tomu lze u něj očekávat ještě celou řadu změn. Současná interpretace jako zákaz topení zemním plynem už do roku 2040 je tedy značně zavádějící.

„Bohužel se krátce po zveřejnění těchto rozsáhlých materiálů objevila v některých médiích informace, že Evropská komise mimo jiné navrhuje zákaz topení zemním plynem v budovách od roku 2040. Toto musíme zásadně dementovat. Takové ustanovení návrh podle našeho názoru a názoru našich členů v žádném případě neobsahuje,“ řekla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, a dodala: „Balíček poskytuje jednotlivým členským státům pouze právní rámec toto rozhodnutí učinit v rámci tzv. Národních plánů na renovaci budov. Nejde tedy o návrh plošného zákazu napříč EU.“

Český plynárenský svaz navíc očekává, že i kdyby Česká republika rozhodovala o možnosti úplného odchodu od zemního plynu, politici by jej nejspíše nepodpořili. Podle ČPS je totiž právě zemním plyn jedinou cestou jak v Česku nahradit uhlí a zároveň splnit emisní cíle EU.

Takzvaný „plynárenský balíček“ představený Evropskou komisí 15. prosince ukazuje soubor opatření, která mění stávající pravidla pro trh se zemním plynem a stanovují pravidla pro obnovitelné a dekarbonizované plyny včetně vodíku, které by mohly být v plynárenských soustavách distribuovány. Celý plynárenský sektor v současnosti na implementaci balíčku již pracuje a ČPS tak jeho přijetí vítá.
Štítky: Plyn Zemní plyn Evropská unie Zákaz topení plynem Český plynárenský svaz
Zdroj: RED