EnergoZrouti.cz

Musíme zabránit nárůstu emisí po pandemii koronaviru, varuje energetická agentura

  
Nikola Stránská
14. 10. 2020 ▪ 10:06

Mezinárodní energetická agentura varovala země před opětovným nárůstem globálních emisí po odeznění vlivů pandemie koronaviru. Státy podle ní musí masivně investovat, jen to jim pomůže rychlejší obnovu po krizi a dodržení klimatických cílů.

Těžební věž uhelného dolu
Těžební věž uhelného dolu
Foto: Willi Heidelbach / Pixabay

Pouze rozsáhlé investice do infrastruktury a přeměny ekonomik nám pomohou překonat hospodářskou krizi, kterou způsobí globální pandemie koronaviru COVID-19. Právě útlum ekonomik, který se současnou krizí provází velkou většinu světových států, ale může být klíčový pro nové nastartování hospodářství založených na zelených energiích – alespoň to si myslí Mezinárodní energetická agentura.

Jen masivní investice po pandemii pomohou udržet globální cíle

Ta ve své výroční zprávě informovala, že virová krize pro nás může být možností jak obnovit ekonomiky a zároveň nastartovat rychlejší tempo instalace čistých energetických zdrojů, které pomohou s udržením globálních teplot na úrovni cíle stanoveného Pařížskou klimatickou dohodou.


Navzdory tomu, že před tím již agentura několikrát varovala, dochází podle ní v současnosti k opětovnému růstu emisí po jejich celosvětovému poklesu v souvislosti s pandemií. Politika světových mocností se totiž stále výrazně nezměnila tak, aby tyto příležitosti využila.


Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se letošní emise oxidu uhličitého na světě sníží zhruba o sedm procent a také se celosvětově mírně vyčistí ovzduší od škodlivých látek. Vlády států by tak měly připravit opatření na využití tohoto poklesu a udržet jej na nízké úrovni, to se ale stále neděje a tak spolu s obnovou po koronavirové krizi v některých státech emise skleníkových plynů dále rostou.

Letos jsou emise meziročně nejnižší za posledních 120 let

Současný pokles emisí oxidu uhličitého zajistí podle měření nejnižší emise tohoto plynu od roku 2011 a to 33,4 gigatun. Zároveň jde o největší meziroční pokles už od roku 1900, kdy IEA začala záznamy vést.


I přes stále slabou aktivitu vlád, je ale pozvolný pokles spotřeby fosilních paliv a naopak růst výroby energie pomocí obnovitelných zdrojů znatelný. Tento růst dokazují i čísla, která naznačují pokračování trendu růstu „zelených“ zdrojů energie. Jen za první polovinu letošního roku tak například v Evropské unii výroba z obnovitelných zdrojů předčila tu ze zdrojů fosilních.
Zdroj: IEA