Máte překročený limit emisí? Na luxusní dovolenou zapomeňte. Cestovní kancelář předpovídá vznik „uhlíkových pasů“
Překročili jste svůj přidělený uhlíkový limit na cestování? Tak na leteckou dovolenou na druhé straně světa můžete zapomenout. Cestovní společnost představila zprávu, která ukazuje možnou budoucnost cestování.
Cestování do mnoha světových turistických destinací tak, jak ho známe dnes by se podle nové zprávy připravené agenturou The Future Laboratory pro cestovní společnost Intrepid Travel mohlo v budoucnu výrazně proměnit. Podle zprávy by totiž mohly na cestování vzniknout speciální uhlíkové pasy fungující podobně jako emisní povolenky. Pokud dojde k překročení stanoveného limitu uhlíku, můžeme na cestování zapomenout.
Ačkoliv by se jedna z částí nové zprávy, která zmiňuje vznik uhlíkových pasů mohla zdát na první pohled jako velký zásah do svobody cestování, zatím takový problém nehrozí. Pokud ale bude pokračovat současný trend a svět nebude s emisemi skleníkových plynů pracovat efektivněji, mohli bychom se nástupu podobných systémů dočkat už do roku 2040.
Podle Intrepid Travel by se ale v případě, že nedojde ke změně současných trendů mohly ale výrazně proměnit i další cestovní návyky a hlavně destinace, kam dnes míří velké množství turistů.
Některé oblíbené destinace totiž možná v budoucnu zaniknou, ať už kvůli zvyšování hladiny oceánů či nárůstu teploty do takových mezí, která už bude pro cestovatele nepřijatelná.
Lidé by tak v budoucnu mohli stále častěji navštěvovat o letních měsících destinace jako je Slovinsko, Polsko či Belgie, kde by se letní teploty mohly pohybovat na hladině těch, jež jsou v mnoha přímořských destinacích.
Osobní uhlíkové povolenky, které zpráva zmiňuje by mohly být jednou ze součástí, jak omezit cestování na velmi vzdálená místa, a to nejčastěji nejméně ekologickým způsobem – letecky. Každý člověk by tak měl přidělený uhlíkový pas, který by mu „přiděloval uhlík“ pro cestování v souladu s globálním uhlíkovým rozpočtem.
Oproti současnosti by tak se zavedením podobného opatření mělo dojít k dramatickému omezení cestování, a to obzvláště letecky a na velké vzdálenosti. Právě to by pak měl být velký příspěvek ke snižování emisí skleníkových plynů, které při cestování vznikají nejčastěji při dopravě.
Ačkoliv se podobné scénáře v současnosti mohou zdát spíše jako další humorný ale velmi nerealistický způsob, jak snižovat světové emise skleníkových plynů, při rychlém růstu globálních teplot by mohlo dojít i k tomu, že vlády začnou podobná opatření vymáhat.