EnergoZrouti.cz

Kontejnery na sběr jedlých olejů a tuků už jsou v celé Ostravě

  
Nikola Stránská
10. 12. 2020 ▪ 10:18

V Ostravě se po úspěšném pilotním provozu rozšiřují kontejnery na sběr jedlých olejů a tuků z domácností. Provoz tohoto systému navíc město nic nestojí, zpracovatelská firma má totiž zisk až ze zpracování olejů a jejich dalšího využití.

Olej
Olej
Foto: Barbara Jackson / Pixabay

Už od letošního září probíhal v Ostravě pilotní provoz kontejnerů na jedlé tuky a oleje ale pouze v městských částech Poruba a Třebovice. To ale nyní město mění a rozšiřuje nové kontejnery do celého města.

Tři stovky kontejnerů pomohou i splaškové kanalizaci

Tři stovky nových nádob o objemu 240 litrů už se rozšířili po celém městě a lidé tak budou mít snadněji dostupnou možnost ekologicky zlikvidovat oleje a tuky například z pečení či smažení. To mnoho lidí využije nejen při smažení řízků o nadcházejících svátcích.

Mimo snadné a ekologické likvidace pro obyvatele ale město očekává také snížení množství těchto tuků vypouštěných domácnostmi do kanalizace či vyhazování do směsného odpadu. Hlavně oleje, které se dostanou do kanalizace jsou totiž velkým problémem při jejich údržbě. Tuky totiž zatvrdnou, nabalí na sebe další nečistoty a pak snadno dojde k ucpání kanalizačních cest. Investice do čištění pak stojí nemalé finanční objemy.

„Po Ostravě je nyní umístěno 300 nádob, každá o objemu 240 litrů. Jedna nádoba tak připadne na tisíc občanů. Jak ukazují zkušenosti z jiných měst, s tímto počtem by se mělo ročně zachytit 80 až 90 tun jedlých olejů a tuků, které by jinak skončily v odpadu nebo hůře přímo v kanalizaci, která se jimi zanese a hrozí její poškození,“ řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Svoz olejů město nestojí ani korunu

Pro město je navíc sběr olejů výhodný i v tom, že jej nestojí žádné finance. Svoz olejů a další práce kolem nich poskytuje Ostravě svozová firma zdarma. Její výdělek pak přináší právě sesbíraný tuk a olej, který dále zpracovává. Po vyčištění totiž mohou oleje posloužit jako biosložka do paliv pro automobily i letadla.

Podle statistik, které město má bylo už v pilotním projektu za 3 měsíce svezeno 2 176 kilogramů tohoto odpadu. Přidáním nových kontejnerů tak tyto objemy výrazně porostou.

„Všichni obyvatelé Ostravy nyní budou mít možnost smažit na letošní Vánoce bez výčitek a nebudou muset olej z přípravy tradičního vánočního kapra vylévat do dřezu nebo do toalety. V blízkém okolí každého domu se bude nacházet nádoba, kam občané mohou vhazovat oleje ze smažení, pečení, ale i oleje z nakládané zeleniny, rybiček a podobně. Odpadní oleje a tuky tak nebudou ucpávat potrubí a kanalizaci,“ řekl ředitel společnosti Trafin Oil Jan Hába.

Oleje a tuky tak mohou domácnosti sbírat do PET lahví a když dojde k jejich naplnění, vyhodit je do nejbližšího kontejneru. Zpracovatelská firma navíc využije k další recyklaci i PET lahve a obyvatelé tak nemusí mít starost, že by bylo třídění olejů neekologické.
Zdroj: MMO