Konec požárů baterií u fotovoltaik. Firma vytvořila baterie s hasicím systémem i pro balkonové elektrárny
Požáry baterií u fotovoltaických systémů by v budoucnu mohly být minulostí. Německá firma představila baterie pro balkonové fotovoltaiky, které se v případě poškození dokážou samy uhasit.
Fotovoltaické elektrárny, včetně těch balkonových, mají v případě využití baterií pro ukládání energie jednu velkou nevýhodu, kterou se mnohé domácnosti obávají – riziko vzniku požáru. Přestože bateriové systémy kvalitních výrobců mají mnoho ochranných prvků, které zajišťují bezpečnost celého kompletu, může občas dojít k problému, který zapříčiní vznik požáru. Německý výrobce však na tuto hrozbu u svých baterií myslí.
Pořízení balkonové elektrárny nebo velké fotovoltaické elektrárny na střechu domu je pro mnoho lidí spojeno právě s obavami z požáru. K těmto incidentům dochází v případě samotných fotovoltaických panelů a dalších technologií jen v malém množství případů. Nejčastějším viníkem jsou totiž baterie.
V případě nadměrného přehřátí nebo jiného poškození bateriových článků může skutečně dojít ke vzniku požáru, jak ukazují mnohé případy nejen z tuzemska. I když se často nakonec ukáže, že problémem bylo nekvalitní zapojení nebo absence pravidelného servisu systému, domácnostem to na klidu příliš nepřidá.
Německý výrobce baterií a balkonových elektráren Zendure proto přichází s řešením, které by mohlo riziko požárů minimalizovat. Dvě nové baterie, které firma představila, mají nejen standardní ochranné prvky, které zajišťují, aby chyba jednoho článku nezpůsobila problémy celému kompletu, ale také jsou naplněné hasicím plynem.
Aerosol zabudovaný v bateriích by měl baterii automaticky uhasit v případě, kdy dojde k nadměrnému zvýšení teploty nebo k zahoření některého z článků. Plyn navíc neprodukuje žádné škodlivé výpary, což ho činí bezpečným i pro hašení baterií umístěných v obytných částech domu.
Firma bude bateriové články prodávat jak ve verzi s hasicím systémem, tak i bez něj. Baterie budou nabízeny v kapacitách 960 Wh a 1 920 Wh. Cena za baterii s hasicím systémem přitom nebude výrazně vyšší ve srovnání s baterií bez systému. Levnější verze bez hasicího plynu vyjde na 700 eur (cca 17,5 tisíce korun), dražší verze s hasicím systémem pak na 800 eur (cca 20 tisíc korun).
Vzhledem k rozdílu v ceně, který činí přibližně dva a půl tisíce korun, se baterie s hasicím systémem rozhodně vyplatí. Škoda, kterou může požár baterií způsobit, zejména v případě balkonových elektráren, kde jsou baterie většinou umístěny přímo v bytě, může dosáhnout stovek tisíc až milionů korun, nehledě na zdraví obyvatel bytu.