Ani klimatizace, ani větrák: Tento trik ochladí byt o 10 °C rychleji než cokoliv jiného
Vlny letních veder dokážou z vašeho domu nebo bytu udělat během pár hodin doslova nesnesitelné místo. Ne vždy je možné investovat do poměrně nákladné klimatizace. Větrák pak často jen rozvíří horký vzduch po místnosti, aniž by přinesl tolik vytoužené osvěžení. Naštěstí ale existuje jednoduchý trik, jak si ochlazení dopřát.
Vysoké teploty v interiéru dokážou znepříjemnit každodenní činnosti. V dusném a horkém prostředí se hromadí únava, tělo se obtížněji ochlazuje, máme problémy usnout nebo se soustředit na práci či učení.
Větrejte výhradně brzy ráno a pozdě večer
Jakmile udeří vlna letních vysokých teplot, je třeba změnit pravidla větrání. Otevřené okno přes celý den by totiž dovnitř vhánělo další horký vzduch, což je nežádoucí. Proto je důležité vyvětrat v okamžiku, kdy venkovní teplota alespoň trochu klesne. Typicky to bude brzy ráno, večer a přes noc.
K dalšímu přehřívání interiéru mohou samozřejmě přispívat sluneční paprsky, které dovnitř pronikají prostřednictvím oken. Proto je velmi důležité přes den okna zatemnit. Skvělým řešením jsou v tomto ohledu venkovní žaluzie, které brání přehřívání interiéru. Pomohou však samozřejmě i klasické vnitřní žaluzie, rolety nebo závěsy.
Pokud máte klasické hliníkové žaluzie, je třeba vzít v úvahu tepelné vlastnosti tohoto materiálu. Ve dne vás před slunečními paprsky ochrání, nicméně v noci je lepší je vytáhnout nahoru, aby se interiér mohl snadněji ochladit. Hliník totiž dobře drží teplo, které přes den akumuluje.
Namočte závěsy nebo třeba velké prostěradlo
Perfektním pomocníkem pro ochlazení bytu nebo domu jsou mokré závěsy (nebo třeba velké prostěradlo, které pověsíte do oken). Mokrá látka totiž výborně snižuje teplotu příchozího vzduchu a zvyšuje vlhkost. Klima se tak stává mnohem snesitelnějším.
Pokud budete do vody namáčet celé závěsy, umístěte pod ně staré ručníky, aby zachytily stékající vodu. Případně lze vodu na závěsy aplikovat pouze pomocí rozprašovače.
Napusťte vodu do dřezu, umyvadla i vany
Pokud vás trápí nadměrné horko v koupelně nebo kuchyni, můžete do dřezu, umyvadla nebo vany napustit malé množství studené vody (do výšky cca 1 cm). Voda se bude vlivem tepla rychle odpařovat a zvlhčená místnost bude působit chladněji.
Používání techniky omezte na minimum
Pokud je to alespoň trochu možné, během horkých letních dnů minimalizujte používání techniky. Například počítač, televize, pečicí trouba, sušička nebo žehlička při svém provozu přirozeně produkují teplo a mohou tak teplotu uvnitř domova o pár stupňů zvyšovat.
Zkuste jednoduchý trik s kostkami ledu, který funguje jako provizorní klimatizace
Tento trik může pomoci ochladit třeba ložnici, pokud máte v horkých dnech potíže s usnutím. Potřebovat však k tomu budete větší množství ledu. Jednotlivé kostky rozmístěte do sklenic nebo nádob a ty následně postavte po celém obvodu místnosti. Díky této jednoduché provizorní „klimatizaci“ můžete pocítit úlevu i na několik hodin, což může přijít vhod právě v okamžiku, kdy se marně převalujete v posteli.
Ochlazujte i sami sebe
Abyste letní dny snadněji překonali, nezapomeňte průběžně ochlazovat také sami sebe. Pamatujte na dostatečný pitný režim a jezte lehká jídla s minimem koření. Pravidelně si dopřejte také rychlou studenou sprchu.
Pro snadnější usnutí můžete pyžamo na pár minut umístit do mrazáku, které vás poté během usínání příjemně ochladí. Během léta se pak přikrývejte pouze slabou dekou nebo tenkým prostěradlem.