Našli jste na zahradě tuto malou hnědou hromádku? Nesahejte na ni, může ukrývat stovky nebezpečných larev
Když člověk na zahradě narazí na hromádku suchého listí, trochu shrabané hlíny nebo zvláštní zámotek na větvi, většinou tomu nevěnuje moc pozornosti. Vezme hrábě nebo to odfoukne větrem. Jenže pozor, právě takové nenápadné kupičky nebo pavučinové chomáče mohou být domovem stovek drobných, ale velmi nepříjemných larev.
Kontakt s některými druhy hmyzu může mít daleko nepříjemnější následky, než by si člověk myslel. V posledních letech se totiž čím dál častěji objevují na zahradách i v parcích hnízda invazivního hmyzu nebo kokonů jedovatých housenek, které nejen že nejsou původní součástí našeho přírodního prostředí, ale dokážou způsobit vyrážky, alergie nebo dokonce vážnější zdravotní komplikace.
Vypadá to neškodně, ale může to být problém
Takové „hromádky“ si často lidé pletou s ptačím trusem nebo s běžným nepořádkem. Přitom se může jednat třeba o zámotek bourovčíka toulavého. Housenky tohoto druhu totiž vytvářejí husté pavučinové kokonky, které přichytí na kmeny stromů, větve, ploty, ale i na zem mezi kameny nebo pod keře. Nebezpečné nejsou přímo housenky, ale jejich drobné jedovaté chloupky. Jsou téměř neviditelné a uvolňují se do vzduchu, zvlášť když se hnízdo poruší. Pak stačí jen malý dotek nebo nádech v jeho blízkosti a zdravotní komplikace vás neminou.
Dřív se říkalo, že bourovčíci a podobné druhy se vyskytují jen v teplejších částech Evropy. Jenže klimatické změny hrají svoji roli a už několik let se objevují i v Česku. A čím mírnější zimy budou, tím větší bude pravděpodobnost, že se u nás tyto druhy zabydlí natrvalo. A nejde jen o bourovčíka. V některých částech republiky už lidé hlásili i další invazivní housenky a hnízda blanokřídlého hmyzu, například asijských sršní.
Projevy po kontaktu s chloupky bourovčíka jsou následující:
-
Vyrážka nebo zarudnutí kůže – často pálivé a svědivé jako kopřivka.
-
Puchýře – u citlivějších jedinců se objeví i drobné puchýřky, které praskají.
-
Podráždění očí nebo nosu – svědění spojivek, rýma, kýchání.
-
Dušnost nebo astmatický záchvat – hlavně u alergiků nebo malých dětí.
Zaznamenány už byly i případy, kdy kontakt s těmito chloupky vedl k hospitalizaci. Nejčastěji se to stává lidem, kteří hnízdo omylem poruší při sekání trávy nebo stříhání keřů, a dostanou se tak do kontaktu s velkým množstvím uvolněných chloupků.
V nebezpečí v parku i na vlastní zahradě
Hnízda nebo zámotky se objevují nejčastěji na kmenech dubů, borovic nebo ovocných stromů. Výjimkou pak nejsou ani živé ploty v parku či na zahradě, na hnízda narazíte i v solitérních keřích. Občas se mohou objevit i v trávě, na zemi pod stromy, některé druhy se ukrývají i mezi dlaždicemi. S nebezpečnými druhy hmyzu se setkáváme i pod pergolami, ve sklenících nebo pod stříškami u kůlen. Vypadají jako tmavší chuchvalec vláken, často smíchaný s jehličím nebo zeminou. Velikost se může lišit – někdy jde o pár centimetrů, jindy je to velký zámotek jako pěst.
Co dělat, když na něco takového narazíte?
Nedotýkejte se toho. Ani klacíkem, ani rukavicí. Hnízdo se může snadno rozpadnout a rozptýlit chloupky do vzduchu.
Zamezte přístup dětem a domácím mazlíčkům. Zvířata často reagují zvědavě a děti si housenky mohou chtít vzít domů jako „mazlíčka“.
Neodstraňujte sami. Pokud si nejste jisti, o jaký druh jde, kontaktujte odborníky (například obecní úřad, správu parku nebo specializovanou firmu na deratizaci a likvidaci hnízd).
Při podezření na zdravotní reakci jednejte rychle. Pokud se vám objeví vyrážka, otok, pálení očí nebo začnete mít problémy s dýcháním, nečekejte a navštivte lékaře.
Myslete na prevenci
Ochrana nebo nějaká forma prevence před těmito housenkami je poměrně náročná. Většina lidí nepředpokládá, že narazí na hnízdo larev s toxickými chloupky. Jsou ale místa, která jsou rizikovější. Pravidelně kontrolujte stromy a keře na své zahradě. Zejména na jaře a začátkem léta, kdy housenky nejvíce migrují a vytvářejí hnízda. Sekejte trávník v dlouhých kalhotách a s brýlemi. Pokud se hnízdo rozpadne, budete alespoň částečně chráněni. Pokud jste podobné hnízdo měli loni, zkontrolujte okolí, housenky se rády vracejí na stejná místa.
Na zahradě se člověk chce cítit bezpečně. Místo odpočinku a pohody ale může skrývat i nepříjemná překvapení. Když narazíte na podezřelou hromádku, která nevypadá jako běžný přírodní materiál, raději se k ní nechovejte jako k „běžnému nepořádku“. Může jít o hnízdo larev, které vám při doteku pořádně zavaří – doslova i obrazně. Prevence, pozornost a zdravá opatrnost jsou v tomhle případě daleko lepší než riskování vyrážky nebo návštěvy pohotovosti. A pokud si nejste jistí, raději se zeptejte někoho, kdo tomu rozumí. Zahrada za to přece stojí.