Vypadá to jako obyčejný komár, ale jeho štípnutí může způsobit vážné zdravotní problémy. Už se objevil i v Česku

     
Petr Eybl
14. 7. 2025 ▪ 00:17

Zatímco v některých zemích představují komáři extrémní nebezpečí, v České republice se těchto malých tvorů lidé příliš neobávají. To by se však mohlo brzy změnit.

V Česku hrozí výskyt komára tygrovaného.
V Česku hrozí výskyt komára tygrovaného.
Foto: Shutterstock

Je poměrně známým faktem, že komáři jsou nejnebezpečnější zástupci zvířecí říše, se kterými se lidé mohou dostat do kontaktu. V průběhu posledních let měl tento drobný okřídlený hmyz na svědomí přibližně 600 000 až 700 000 úmrtí ročně – čistě pro srovnání, na druhé příčce pomyslného žebříčku nejnebezpečnějších zvířat na světě se nachází hadi, a ti ve srovnání s komáry zapříčiní „pouze" přibližně 80 000 až 138 000 úmrtí ročně. V České republice se ještě donedávna žádní nebezpeční komáři nenacházeli, ale to se během několika posledních let změnilo. Který nebezpečný komár byl na území Česka spatřen?

Komár tygrovaný: Drobný živočich, který může způsobit rozsáhlé zdravotní problémy

Řeč je o komáru tygrovaném (Aedes albopictus), který je poměrně snadno rozpoznatelný díky nápadným bílým pruhům, které se nacházejí především na jeho nohách a hrudi. Tento živočich dorůstá délky přibližně 2 až 10 milimetrů, což znamená, že je menší než například komáři pisklaví (Culex pipiens pipiens) či komáři obtížní (Culex pipiens molestus), se kterými se mohou lidé na území České republiky setkávat nejčastěji. Navzdory svému drobnému vzrůstu je však komár tygrovaný ve srovnání s komáry rodu Culex o poznání nebezpečnější, neboť přenáší řadu závažných chorob. 

Komár tygrovaný je aktivní zejména přes den, což ho odlišuje od komárů pisklavých, obtížných, útočných a obecných, kteří bývají aktivní spíše po dlouhých letních večerech, často dokonce i v noci. 

Larvy tohoto komára se vyvíjejí ve stojatých vodách – především takových, které mají menší objem (např. louže, malá jezírka, sudy, drobné domácí nádrže, menší rybníky apod.)

Dříve byste na komára tygrovaného v Česku nenarazili, ale v minulých letech byl ve střední Evropě hlášen jeho výskyt hned několikrát.

Larvy komára tygrovaného se líhnou ve stojatých vodách. , ...

Komáři tygrovaní mohou přenášet hned několik vážných onemocnění

Ačkoliv jejich kousnutí nemusí samo o sobě způsobit problémy, komáři tygrovaní mohou přenášet řadu nebezpečných nemocí. Mezi ně patří například:

  1. Západonilská horečka: U značné části lidí probíhá bezpříznakově. Někteří jedinci však mohou pociťovat bolesti hlavy, svalů a kloubů a potýkat se s horečkou, zánětem spojivek, zduřením mízních uzlin či vyrážkou na trupu a končetinách. Nejzávažnější je pak neuroinvazivní forma tohoto onemocnění, která postihuje centrální nervový systém (CNS) – ta se může projevit jako meningitida (zánět mozkových blan), encefalitida (zánět mozku) nebo myelitida (zánět míchy). Příznaky zahrnují silné bolesti hlavy, ztuhlost šíje, dezorientaci, kóma, třes, křeče a ochrnutí (obrny periferních nervů, které mohou být trvalé).
  2. Zika: Projevuje se horečkou, kožní vyrážkou, bolestmi kloubů či zánětem spojivek. Tato nemoc zpravidla není smrtelná, ale u novorozenců může způsobit závažné komplikace – především poškození mozku.  
  3. Dengue: Většina případů je asymptomatických (bez příznaků). Pokud se však toto onemocnění rozvine, může dojít k náhlému vzestupu horečky (i na více než 40 °C). Symptomy dále zahrnují bolesti břicha, trvalé zvracení, krvácivé projevy, letargii nebo podrážděnost. U mírné horečky dengue je úmrtnost velmi nízká. U komplikované formy horečky dengue však úmrtnost činí asi 1 až 5 %. 
  4. Chikungunya: Projevuje se náhlým vzestupem horečky, bolestmi hlavy, svalů a končetin. K úmrtím v souvislosti s touto chorobou dochází pouze vzácně. 

Slušelo by se dodat, že ve střední Evropě byly tyto viry zaznamenány pouze velmi výjimečně. S pokračujícím globálním oteplováním a rozšiřováním populace komára tygrovaného se zde však riziko nákazy rapidně zvyšuje.

Komár tygrovaný se do střední Evropy dostal v důsledku globálního oteplování. , ...

Co dělat, pokud komára tygrovaného spatříte?

Pokud na komára tygrovaného narazíte, nedotýkejte se jej, ale můžete velmi opatrně pořídit fotografii. Výskyt pak můžete nahlásit např. na www.mosquitoalert.cz

Vzápětí odstraňte potenciální hnízdiště (sudy se stojatou vodou apod.). Pro vaši ochranu mějte síťky na oknech, používejte repelent a noste dlouhé rukávy. Pokud by vás komár tygrovaný štípnul, obraťte se na lékaře

 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Hmyz Komár Příroda
Zdroj: cs.wikipedia.org, novinky.cz, denik.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější