Podle odborníků tato rostlina přitahuje hádky a nemoci. Češi si ji přitom dávají běžně do ložnice

     
Monika Brešťanská
14. 7. 2025 ▪ 01:22

Květiny do interiéru bezesporu patří. Vnesou do něj život, energii a zelenou barvu, která má na lidskou psychiku blahodárný účinek. Pokojové rostliny jsou velkým hitem i v bytovém designu, nicméně některé z nich mohou působit spíše negativně.

Některé rostliny mohou v bytě působit negativně.
Některé rostliny mohou v bytě působit negativně.
Foto: Shutterstock

Podle učení Feng Shui není rostlina jako rostlina. Zatímco některé z nich umí vytvořit pohodovou atmosféru, či dokonce vnést do života štěstí a peníze, jiné naopak přitahují hádky a nemoci. Jde také o správné umístění a celkovou harmonii interiéru.

Monstera je krásná, ale do ložnice se příliš nehodí. , ...

Krása s ostrými hranami

Monsteru deliciosa si Češi oblíbili nejen pro její vzhled, ale i pro snadné pěstování. Málokdo ale tuší, že právě její charakteristické listy – hluboce dělené, místy až ostře působící – mohou být podle Feng Shui symbolem narušení energie prostoru. Z pohledu této starodávné čínské nauky je totiž zásadní, jaká energie proudí v místnosti. A rostliny s ostrými tvary tuto energii „řežou“, narušují její tok a vnášejí do prostoru napětí.

Někteří odborníci na toto učení pak mají za to, že podobné rostliny v interiéru jsou doslova spouštěčem hádek mezi partnery, zvyšují hladinu stresu nebo způsobují nespavost. Monstera vypadá v ložnici na první pohled efektně, podle Feng Shui ale rozbíjí energii jin a narušuje klid i pocit bezpečí.

Nevinné, ale „nebezpečné“? I Fíkus a kaktus mají svá úskalí

A není to jen Monstera. Podobné obavy se často pojí i s fíkusem, který je v českých domácnostech přítomen už od 90. let. Jeho lesklé, tvrdé listy a silná vertikální struktura jsou podle Feng Shui ukázkou silného jangového prvku, tedy mužské, aktivní a pronikavé energie. Ta však v ložnici, která by měla být útočištěm klidu a pasivity, působí jako rušivý element.

Nejhůře jsou na tom asi kaktusy. Jejich trny bývají symbolem obranné agrese a podle některých výkladů doslova „vysílají špatnou energii“. Umístění kaktusu do místnosti, kde spíme, je z pohledu Feng Shui jednou z největších chyb. Tato rostlina je sice praktická a nenáročná, ale svým vzhledem může působit neklidně a vést ke zhoršené kvalitě spánku, častému buzení a dokonce k napětí mezi členy domácnosti.

Kaktusy mohou narušovat domácí pohodu. , ...

Raději žádné, než-li umělé

Ani umělé květiny si v ložnici nevedou o mnoho lépe. Ačkoliv nevyžadují žádnou péči a zdánlivě oživují interiér, z hlediska Feng Shui jde o nositele tzv. „mrtvé energie“. Nejsou živé, nedýchají, nepodporují tok energie, naopak ji stagnují. Odborníci proto radí: pokud už chcete mít v ložnici rostlinu, zvolte raději živou, nenápadnou s jemnými, kulatými listy. Třeba taková toulcovka (Spathiphyllum) nebo pokojový bambus prý dokážou prostor příjemně harmonizovat a uklidnit.

Češi milují zeleň, ale často nevědomky škodí vlastní pohodě

Přestože Feng Shui není vědou v západním slova smyslu a mnoho lidí k ní přistupuje s rezervou, nelze popřít, že rostliny mají na náš psychický stav vliv. Studie opakovaně ukazují, že přítomnost zeleně zlepšuje náladu, snižuje hladinu stresu a podporuje kreativitu. Záleží ale i na tom, kde rostliny umístíme, kolik jich je a jak působí na naše smysly.

Češi mají pokojové rostliny rádi, a to je samozřejmě dobře. Ale neškodí čas od času zamyslet se i nad tím, jak se vedle konkrétních druhů cítíme. Pokud nás rostlina z neznámého důvodu „ruší“, probouzíme se s pocitem únavy nebo máme neklidné sny, možná není na vině jen stres v práci. Někdy stačí přesunout květinu do jiné místnosti a atmosféra v ložnici se zklidní téměř okamžitě.

Závěrem je třeba říct, že Feng Shui nemusíme brát doslova. Není nutné vyhazovat každou rostlinu s výraznými listy nebo trny. Ale může být užitečné vnímat domov nejen jako prostor, ale jako živý organismus, který ovlivňuje naši náladu a zdraví. Takže pokud máte v ložnici Monsteru, fíkus nebo kaktus a poslední dobou se necítíte nejlépe, zkuste malý experiment. Přemístěte je do jiné místnosti, třeba do obýváku nebo chodby, a dopřejte si do ložnice rostliny s jemnějšími liniemi. Možná vás překvapí, jak velký rozdíl udělá taková drobnost.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Rostliny Interiér Feng Shui
Zdroj: Homebydleni.cz, iDnes.cz, Homeincube.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější