EnergoZrouti.cz

Kanadští experti vyzývají k sázení květin na záchranu včel

  
Martin Bárta
20. 7. 2020 ▪ 10:08

Dlouhodobé ubývání včelstev není problém jen v Evropě ale řeší ho i Kanada a další země, jak upozornili kanadští vědci, problém není jen v globálním oteplování ale i ubývání rostlin, které jsou pro včely vhodné jako dostatečné zdroje obživy.

Včela
Včela
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Ubývání včelstev, které dlouhodobě pozorují vědci na celé zemi je velkým problémem pro lidstvo. Odhaduje se totiž, že až třetina potravin které konzumujeme pochází z rostlin opylovaných včelami – ty jsou tak nezbytnou součástí celého ekosystému a život bez nich si tak lze jen těžko představit.

Za úbytkem včelstev pravděpodobně stojí globální změna klimatu ale i narušení přirozených stanovišť včelstev urbanizací. Včelstva tak přichází o zdroje kvalitních potravin a místo toho opylují člověkem vysázené rostliny jako je například řepka, která jim ale nedodá dostatek kvalitní výživy.

Globální změna klimatu a s ní související oteplení má také vliv na růst rostlin v jiných dobách než by bylo pro včely vhodné, kvůli tomu tak včela, která je venku pouze dva týdny v roce nemá vhodné rostliny k opylení.

Experti z univerzity York v kanadském Torontu tak doporučují zvýšit rozmanitost sázených rostlin a rozšířit je například o slunečnici, petrklíč, levandule či mateřídouška. Doporučené jsou také ovocné stromy a keře, které kvetou brzy a pro včely jsou vítaným zdrojem kvalitní potravy.
Zdroj: York University