Kanadští experti vyzývají k sázení květin na záchranu včel
Dlouhodobé ubývání včelstev není problém jen v Evropě ale řeší ho i Kanada a další země, jak upozornili kanadští vědci, problém není jen v globálním oteplování ale i ubývání rostlin, které jsou pro včely vhodné jako dostatečné zdroje obživy.
Ubývání včelstev, které dlouhodobě pozorují vědci na celé zemi je velkým problémem pro lidstvo. Odhaduje se totiž, že až třetina potravin které konzumujeme pochází z rostlin opylovaných včelami – ty jsou tak nezbytnou součástí celého ekosystému a život bez nich si tak lze jen těžko představit.
Za úbytkem včelstev pravděpodobně stojí globální změna klimatu ale i narušení přirozených stanovišť včelstev urbanizací. Včelstva tak přichází o zdroje kvalitních potravin a místo toho opylují člověkem vysázené rostliny jako je například řepka, která jim ale nedodá dostatek kvalitní výživy.
Globální změna klimatu a s ní související oteplení má také vliv na růst rostlin v jiných dobách než by bylo pro včely vhodné, kvůli tomu tak včela, která je venku pouze dva týdny v roce nemá vhodné rostliny k opylení.
Experti z univerzity York v kanadském Torontu tak doporučují zvýšit rozmanitost sázených rostlin a rozšířit je například o slunečnici, petrklíč, levandule či mateřídouška. Doporučené jsou také ovocné stromy a keře, které kvetou brzy a pro včely jsou vítaným zdrojem kvalitní potravy.