EnergoZrouti.cz

Evropská unie má nový plán jak se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech

  
Tomáš Jelínek
7. 3. 2022 ▪ 13:11

Evropská unie má nový plán jak se zbavit závislosti na ruské ropě a zemním plynu. Nutné změny akcelerovala Ruská invaze na Ukrajinu, která může potencionálně ohrozit stabilitu dodávek do celé EU.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Foto: European Union

Situace, která v současnosti kvůli eskalující invazi Ruska na Ukrajině rozkolísala světové trhy včetně těch s ropou či zemním plynem se stále rychleji projevuje i v koncových cenách pro zákazníky. Benzín a nafta se v posledních dnech stále rychleji přibližují ceně 50 korun za litr a cena zemního plynu na burze už dávno přesáhla maximální ceny, které přispěly k pádu tuzemského dodavatele Bohemia Energy.

Je tak stále více jasné, že je třeba velmi rychle změnit strategii fungování evropského energetického trhu, a tím jej stabilizovat. Plány jak na to už v současnosti vytváří Evropská komise, která by je měla představit na své tiskové konferenci 8. března.

Podle dosavadních informací, které prozradila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová půjde primárně o nutnou diverzifikaci dodavatelů. EU by tak měla navázat nová spojení ale rozšířit i stávající spolupráce s dodavateli zemního plynu mimo Rusko.

Stejně tak by se měla Evropa více zaměřit na zkapalněný zemní plyn (LNG), který je možné získávat z USA a dalších zemí, unie ale v současnosti nemá dostatečnou kapacitu na jeho další zpracování. Investice by tak měly začít více proudit do výstavby terminálů, které další využití LNG umožní.

Mnohem větší podpory by se měly dočkat také obnovitelné zdroje energie, které mohou pomoci Evropské unii snížit potřebu spalování zemního plynu pro výrobu tepla i elektřiny.

Zásadní pro snížení závislosti nejen na Ruském plynu, ale i dodávkám z jiných zemí bude zlepšení energetické účinnosti a snížení energetických ztrát. Nejen na ty se EU zaměřuje už v rámci Green Dealu.
Štítky: Evropská unie Plyn Ropa Fosilní paliva Energie Elektřina Energetika Zemní plyn Rusko
Zdroj: RED