EnergoZrouti.cz

Byl to jen greenwashing? Evropské banky dál poskytují finance na fosilní paliva

  
Martin Bárta
14. 2. 2022 ▪ 07:57

Evropské banky podle skupiny ShareAction dál investují miliardy do projektů využívajících fosilní paliva. Už dříve přitom banky podpořily ukončení těchto investic. Podle odborníků by měli na banky zatlačit hlavně jejich investoři.

Finance podporující fosilní paliva
Finance podporující fosilní paliva
Foto: Ibrahim Boran on Unsplash

Ačkoliv mnoho evropských bank v minulých měsících a letech definovalo, že nebudou pokračovat v dalších investicích do projektů, které jsou spojené s ropnými produkty, realita je jiná. Podle skupiny ShareAction totiž velké evropské banky jako je HSBC, Barclays nebo BNP Paribas do fosilních paliv stále investují.

Investice na fosilní zdroje poskytla většina bank

Nejen tyto banky jsou přitom součástí Net Zero Banking Alliance, tedy skupiny svolané OSN, jež má zajistit ukončení investic do fosilních projektů napříč největším bankami. Právě finance, které na fosilní projekty banky poskytují totiž další projekty podporují a tím i scénáře, které nedokáží zajistit cíle Pařížské klimatické úmluvy.

V případě, že by banky zastavily financování projektů spojených s těžbou či využíváním fosilních paliv, velké množství by jich už vůbec nevzniklo či by nepokračovaly. A právě to by mělo mít velký vliv na rychlejší odchod od těchto energetických zdrojů.

Ačkoliv tedy mnoho bank slíbilo ukončení těchto investic, analýza skupiny ShareAction ukazuje něco jiného. 25 velkých evropských bank, které se zavázaly k cílům Net Zero totiž vloni poskytlo financování ve výši 55 miliard dolarů (víc jak 1,1 bilionu korun) společnostem, které dále rozšiřují těžbu do ropy a zemního plynu.

ShareAction tak naléhá na investory, aby v této sezóně AGM (sezóna, kdy firmy informují akcionáře o svých investičních záměrech) využili svých práv a přiměli banky k vyloučení investic do ropy a zemního plynu.

„ShareAction přinesla vynikající analýzu, která bankám připomíná, že neexistuje žádná cesta k čisté nule, která by zahrnovala financování expanze výroby fosilních paliv. Zpráva IEA NetZero2050 nám říká, že k tomu, aby se svět vyhnul oteplení o více jak 1,5 °C, není potřeba nikde investovat do žádné nové produkce uhlí, ropy nebo plynu. Nyní je čas, aby banky začaly pracovat na vědě a vyhlásily vědecky podložené moratorium na financování nových projektů fosilních paliv.“ řekl Mark Campanale, zakladatel Carbon Tracker.

Banky přitom v posledních měsících ve stále větší míře vydávají informace, které mají ukázat na jejich odpovědnost vůči změnám klimatu. Ve velkém množství případů by tak mohlo jít o takzvaný greenwashing, kdy se společnosti snaží o „ozelenění“ své značky – ve skutečnosti ale přínosy a změny v jejich fungování nejsou takové, aby byly opravdu výrazně prospěšné.

„V loňském roce byli akcionáři nápomocni při tlačení na management bank tak, aby přijaly nebo posílily omezení financování uhlí. Letos musí zopakovat tento úspěch s expanzí ropy a zemního plynu tím, že budou hlasovat pro robustní usnesení akcionářů a proti neadekvátním plánům Say on Climate.“ uvedl Kelly Shields, ředitel pro bankovní standardy ShareAction.
Štítky: Fosilní paliva Greenwashing Evropa Banky Evropská unie Plyn Ropa
Zdroj: RED