EnergoZrouti.cz

Brno spouští plošný sběr bioodpadu, umístí tisícovku kontejnerů

  
Markéta Bártová
7. 4. 2021 ▪ 09:17

Tisícovka nových kontejnerů na bioodpad by měla pomoci Brnu více systematizovat sběr tohoto typu odpadu na území města. Jen za loňský rok ve městě vzniklo 3,5 tisíce tun bioodpadu. Zkušenosti mají i další města, někdy ale špatné.

Kontejnery na bioodpad v Brně
Kontejnery na bioodpad v Brně
Foto: SAKO Brno

Odpadová společnost SAKO, která v Brně zajišťuje svoz a likvidaci odpadů se chystá začít v průběhu dubna rozvážet tisícovku nově pořízených kontejnerů na bioodpad. Ten dosud bylo v Brně možné třídit za pomoci domácích kompostérů, které město lidem zapůjčilo. Nově ale bude možné snadno třídit i do hnědých kontejnerů jak je zvykem v dalších městech.

Tisíc kontejnerů se svozem každý týden

Tisícovku kontejnerů už včera firma SAKO Brno obdržela do svého skladu, tam je nyní opatří vysvětlujícími samolepkami a od pondělí 12. dubna je začne rozvážet do jednotlivých městských částí.

„Hnědé popelnice budou umístěny ve vybraných kontejnerových hnízdech. Samy městské části si rozhodly, kolik přesně hnědých popelnic chtějí a kam přesně je umístí. Svoz bioodpadu bude probíhat jednou týdně. Chceme tímto krokem zvýšit podíl tříděného odpadu ve městě. Díky získané dotaci jsme mohli pořídit 1000 hnědých popelnic o objemu 240 litrů a 35 velkoobjemových kontejnerů o objemu 15 tisíc litrů. Obyvatelům Brna to umožní pohodlně třídit kuchyňský odpad rostlinného původu,“ zdůrazňuje Petr Hladík, 1. náměstek primátorky.

Nové kontejnery na bioodpad , SAKO...
 Podle předsedy představenstva SAKO Brno Filipa Ledera se každým rokem zvyšuje množství bioodpadu. Jen na sběrných střediscích firmy se jich za loňský rok shromáždilo více jak 3,5 tisíce tun, což je za posledních pět let nárůst o třetinu. Podle něj tak bylo nutné, aby město přistoupilo ke sběru bioodpadu více systematicky.

A právě to se nyní díky hnědým kontejnerům děje. Hnědé kontejnery ale budou podle zástupců firmy určeny především pro bioodpad z domácností. Pro odpad ze zahrad totiž v Brně dál zůstává primárně možnost odevzdání ve sběrných střediscích odpadu či při takzvaných sběrových víkendech během vegetačního období.

Firma by po umístění kontejnerů po městě měla v příštím týdnu také zveřejnit mapu, kde bude umístění všech kontejnerů zveřejněno.

O sběr bioodpadu je zájem po celém Česku

Sběr bioodpadu v posledních letech stále rychleji roste a města tak stále více přistavují sběrné hnědé kontejnery přímo k domům. Přímo u domů tak mají kontejnery na bioodpad například v Liberci, kde jich bylo zájemcům umístěno zhruba 3 300 kusů. Občané si v Liberci dříve mohli v případě zájmu o hnědý kontejner napsat magistrátu a ten je přidal přímo k jejich domu, další rozšiřování systému ale v současné době neprobíhá. Jak totiž informoval server Drbna, Liberec odváží bioodpad do zhruba čtyřicet kilometrů vzdálené Mimoně, což dělá svoz značně neekologickým.

Nové kontejnery na bioodpad umístily ale i Pardubice, ty je mimo standardních umístění u domů postavily i na sídliště v rámci pilotního programu pro sběr tohoto druhu odpadu i pro obyvatele panelových domů. Projekt v současné době stále běží, jeho další prodloužení ale zatím není jisté. V odpadu se totiž často objevují materiály, které v něm nemají co dělat a tím dojde ke znehodnocení celé várky kompostu jelikož jej není kde roztřídit.
Štítky: Brno Bioodpad Odpady
Zdroj: SAKO