EnergoZrouti.cz

Albert bude kompostovat organický odpad na dalších prodejnách po ČR

  
Martin Bárta
9. 10. 2020 ▪ 08:32

Obchodní řetězec Albert instaluje na dalších svých prodejnách kompostéry, které připraví výživný substrát pro rostliny z organického odpadu jako je zelenina či ovoce. Albert tak ušetří a sníží svou uhlíkovou stopu.

Kompost
Kompost
Foto: herb007 / Pixabay

Z hlediska obratu třetí největší obchodní řetězec v Česku (za rok 2018) Albert rozšiřuje na svých prodejnách kompostéry, díky kterým přeměňuje organický odpad jako zkažené ovoce či zeleninu na úrodný substrát. Ten by chtěl v budoucnu nabídnout i obcím a městům v okolí svých prodejen.

Už letos bude kompostér na dvou desítkách prodejen

Jen za letošek chce Albert nové kompostéry přidat do deseti svých prodejen a tím už je rozšíří na celkem dvě desítky prodejen. Projekt přitom pochází už z roku 2014, kdy první kompostér nainstalovali v hypermarketu v Praze – Čestlicích.


Jak uvedla firma ve své zprávě, snaží se už v současnosti co nejvíce potravin, které jsou dále konzumovatelné darovat ať už potřebným či jako krmivo pro zvířata. Občas ale některé přebytky či zkažené kusy není možné darovat dále a tak přichází na řadu jejich co nejekologičtější využití a tím je právě kompostování.


Díky tomu, že v prodejnách přeměňují organický odpad na substrát, ušetří se i další emise skleníkových plynů. Není totiž nutné svážet z prodejen takový objem odpadu, jelikož při přeměně kompostováním se razantně zmenší objem hmoty.

Nové kompostéry tak už řetězec nainstaloval v prodejnách v Liberci, Mostě, Mladé Boleslavi, Pardubicích, Karlových Varech, v Plzni nebo na pražském Zličíně. Právě v okolí těchto prodejen by v budoucnu mohla být navázána spolupráce s městy o využití tohoto odpadu pro lokální výživu rostlin. Tím by se dále snížila uhlíková stopa, protože by nemusel být odpad převážen nijak daleko, obce by navíc získaly zdarma kvalitní substrát.

Hotový kompost je připraven už za 24 hodin

Kompostéry na prodejnách připomínají svým vzhledem větší mrazáky ovšem oproti běžným kompostérům, které má běžný člověk u domu mají i speciální technologie, díky kterým je přeměna organického odpadu rychlejší.


Odpad je totiž v kompostéru promícháván lopatkami a za pomocí přístupu vzduchu a zvýšeného tepla se rychleji zbaví přebytečné vody a přemění na kompost. Celý proces se tak dá stihnout za 24 hodin a sníží se jím celkový objem odpadu o 10%.


Před vyjmutím z kompostéru je ještě kompost na hodinu zahřát na více jak 70° C takzvanou hygienizací. Díky tomu dojde ke zničení bakterií a choroboplodných zárodků či semen plevelu. Následně se směs smíchá se zeminou v poměru 1:10 a nechá se 3 – 4 týdny odstát. Výsledkem je pak zemina plná výživných látek pro rostliny.
Zdroj: Albert