Afriku zasáhly masivní záplavy, postiženo už bylo víc jak milion lidí
Africké země byly kvůli extrémním sezónním dešťům zasaženy masivními povodněmi. To ještě více prohlubuje současné problémy s nedostatkem potravin, čisté pitné vody a nedostupností zdravotní péče.
Už více jak milion lidí ve východní Africe letos zasáhly masivní povodně způsobené nárůstem hladiny nejdelší světové řeky Nil. Ta nyní dosáhla nejvyšší hladiny za více jak půl století. Její nárůst tak nyní zaplavil velkou část Súdánu a Etiopie.
Silné sezónní deště, které nárůst způsobily jsou stále častěji předkládány za vinu extrémnímu počasí, způsobené globálními klimatickými změnami. Právě ty mají v Africkém kontinentě velký vliv na změnu počasí.
Stále větší rozmary počasí pak způsobují velké socioekonomické potíže kvůli nedostatku pitné vody a potravin. K těmto problémům se pak přidávají další potíže jako je malárie či choroby přenášené znečištěnou vodou v důsledku silných povodní.
Stále sílící problémy mohou posílit i migrační vlnu místních obyvatel
Problémy v Africe následně ústí i v migrační vlny, které v budoucnu nejspíše ještě zesílí. Lidi totiž v zemi z jejich domovů vyhání i násilí, které vzniká právě v důsledku špatné socioekonomické situace obyvatel a nedostupnosti kvalitní zdravotnické péče.
Jen v Etiopii bylo podle úřadů vysídleno kvůli povodním už více
jak 200 tisíc lidí a další se každým dnem evakuují. Pro Afriku
jsou nyní povodně velkou ranou i v souvislosti s omezeními kvůli pandemii
COVID-19, které je na místě velkým problémem.
V afrických zemích také raketovým tempem rostou ceny potravin poté, co
byly některé plodiny úplně zničeny rojem kobylek, které
v miliardových počtech devastují zemědělské plochy.