EnergoZrouti.cz

Víc jak polovinu emisí skleníkových plynů na světě vytváří 25 měst. 23 z nich je v Číně

  
Martin Bárta
13. 7. 2021 ▪ 09:37

Víc jak polovinu světových emisí skleníkových plynů vytváří pouhých 25 měst světa. 23 z nich tvoří obrovské megapole z Číny, nechybí ale ani japonské Tokio či ruská Moskva.

Továrny znečišťující ovzduší
Továrny znečišťující ovzduší
Foto: Pixource / Pixabay

Ačkoliv jsou emise skleníkových plynů záležitostí celé planety, jejich hlavní produkce pochází jen z málo míst na světě. Podle vědců z Čínské Sunjatsenovy univerzity, kteří zkoumali emise skleníkových plynů u 167 měst jich většina pochází z pouhých 25. 23 z nich se navíc nachází v Číně.

Čínské emise má na svědomí i Evropa

Mezi největší producenty uhlíku se tak zařadila třeba megapole Šanghaj ale i Peking, Handan, Su-čou či Tianjin. Na prvních příčkách seznamu největších emitentů se ale objevilo i japonské Tokio či ruská Moskva.

Většina největších emitentů tak i nadále pochází z Číny, která se zároveň v rámci Pařížské dohody zavázala prostřednictvím prezidenta Si Ťin-pchinga ke snížení uhlíkových emisí do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060. Pravdou ale zatím zůstává, že splnění těchto závazků je velmi vzdáleno.

Čína v rámci své energetiky i průmyslu nadále využívá především obrovské množství uhlí oproti obnovitelným zdrojům energie. Právě uhlí také stojí za největšími emisemi, ale i znečištěním, které na území Číny vzniká.

Nutno ovšem dodat, že velká část čínského průmyslu a výroby je určena pro export. Za emisemi skleníkových plynů, které v zemi vznikají tak stojí i velké množství zemí mimo Čínu a to včetně těch evropských, do kterých jsou produkty určeny.

Města pokrývají jen malou část planety, přesto tvoří nejvíc emisí

Ačkoliv tak města podle studie Sunjatsenovy univerzity pokrývají pouze dvě procenta z celkové rozlohy Země, významně přispívají ke klimatické krizi. To je snadno vysvětlitelné i soustředěním veškerého průmyslu a výroby právě do okolí měst.

Ke snížení emisí skleníkových plynů tak budou muset města i státy v dalších letech vynaložit obrovské prostředky k přechodu na obnovitelné zdroje energie. Bez nich totiž nebude možné tyto emise redukovat či dostat na úplnou nulu. Právě v Číně to ale bude problém největší i díky tomu, že je na uhlí velmi závislá. V zemi je totiž v současnosti v provozu 1 058 uhelných elektráren, což je více jak polovina světové kapacity na spalování uhlí jako energetického zdroje.
Štítky: Skleníkové plyny Globální oteplování Čína
Zdroj: Sun Yat-sen University