EnergoZrouti.cz

Venkovské prodejny masivně přechází na solární energii, pomáhá jim udržet provoz

  
Lenka Nováková
3. 6. 2022 ▪ 16:00

Vysoké ceny energií jsou problém pro malé venkovské prodejny. Stále více z nich tak v rámci úspor za elektřinu sahá po instalaci solárních panelů na střechy prodejen. To by jim mělo pomoci ušetřit až 45% energie.

Solární panely na střeše prodejny COOP
Solární panely na střeše prodejny COOP
Foto: COOP

Vysoké ceny energií jsou velký problém i pro chod malých venkovských prodejen ze sítě COOP. Pro ty je v konkurenci s velkými obchody velmi těžké udržet provoz na malých vesnicích a městech tak, aby byly potraviny a další základní služby snadno dostupné i pro seniory či obyvatele bez vlastních automobilů. Pomoci s řešením vysokých cen energií by ale obchodům mohly i solární elektrárny přímo na střechách prodejen.

Více jak 260 prodejen ze sítě COOP, která provozuje obchody právě v obcích a menších městech by ještě letos mělo být z velké části energeticky soběstačných. Pomůže jim v tom právě instalace solárních panelů na střechách, které dohromady vyrobí přibližně 12,3 GWh elektrické energie, což je ekvivalent zhruba pro 4 000 domácností.

„Z hlediska využívání energie ze slunce patříme dlouhodobě mezi nejzelenější obchodníky, koncem roku 2022 by více než 10% z našich přibližně 2500 obchodů mělo být energeticky částečně soběstačných,“ popisuje situaci Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Energetická krize a s ní spojený nárůst cen energií je přitom pro malé prodejny velmi výrazným nákladem. Prodejny totiž spotřebovávají velké množství energie na vytápění v zimních měsících ale hlavně na provoz chladniček a mrazniček, které jsou v provozu po celý rok. Menší prodejny by tak díky solární energii mohly získat až 45% energie potřebné k jejich provozu, což by některé z nich mohlo v současné situaci zachránit před zánikem.

Provozovatelé prodejen si tak pochvalují i dotační politiku státu, která jim s pořízením fotovoltaických panelů a dalších komponent pomáhá. Díky tomu je tak možné je instalovat do stále většího množství prodejen. „Doufáme, že politika státu bude pokračovat v současném trendu a dotační program bude vypsán i pro příští rok, nyní je totiž již zhruba 80% určených prostředků pro tento rok vyčerpaných, v řadě případů nicméně stavíme elektrárny i bez využití dotací,“ řekl František Polák, který je provozovatelem Jednoty Uherský Ostroh, jež je v současnosti průkopníkem mezi prodejnami s nainstalovanými solárními elektrárnami.
Štítky: Solární elektrárny Fotovoltaika Venkov Města COOP Prodejny Potraviny
Zdroj: RED