EnergoZrouti.cz

Provozovatel skiareálu Ještěd vysadí 20 hektarů lesů, dohodl se na tom s Libercem

  
Martin Bárta
25. 9. 2020 ▪ 17:20

Provozovatel skiareálu Ještěd by měl do několika let vysázet v Liberci 20 hektarů nových lesů za ty, které vykácí pro novou sjezdovku a to jak na nezalesněných pozemcích tak i jako obnovu po kůrovcové kalamitě. Místa pro výsadbu vybere městská organizace.

Lesy na Ještědu v zimě
Lesy na Ještědu v zimě
Foto: Jan Pedersen / Pixabay

Kácení lesů na Ještědském hřebeni, díky kterému by se měl stávající skiareál rozšířit o novou moderní sjezdovku před časem napadly ekologické organizace v čele s libereckým Čmelákem. Ten společnosti TMR jež areál provozuje vyčítal hlavně kácení dalších stromů při současné kůrovcové situaci.

Právě Čmelák už dříve požadoval, aby pokud už ke kácení dojde bylo vysázeno 2× tolik stromů na území města jako náhrada za ty vykácené. Tohoto cíle se nyní organizaci zdá se podařilo dosáhnout.

Nové lesy musí být vysazeny do konce roku 2023

Město Liberec, které skiareál firmě TMR slovenského miliardáře Igora Rattaje pronajímá totiž nyní se společností podepsalo memorandum, které mimo jiné zaručuje výsadbu nových lesů na vlastní náklady.


Provozovatel by tak měl podle dohody do 31. 12. 2023 vysázet na území Liberce 20 ha nových lesů. 10 ha z toho by mělo být na nezalesněných pozemcích, druhá polovina pak půjde na obnovu stávajících lesních ploch, které ničí kůrovcová kalamita.


Pozemky, na kterých nové lesy vzniknou by pak mělo vybrat samotné město ve spolupráci se svou příspěvkovou organizací Městské lesy Liberec. TMR se také podpisem memoranda zavázalo k pořádání pravidelné akce na úklid okolí Ještědu či k tomu, že nebude skiareál při další modernizaci rozšiřovat na území Lesů ČR.

Pokud by nová sjezdovka nebyla, firma nejspíše vypoví smlouvu

Souhlas s novou smlouvou podle města už vyjádřily organizace jako Jizersko-ještědský horský spolek či Rodiče za klima. Stanovisko organizace Čmelák k novému memorandu zjišťujeme.


Podle informací serveru iDnes.cz by v případě, kdy by nedošlo ke stavbě nové sjezdovky firma vypověděla smlouvu s městem a areál opustila. Liberec by tak měl velké potíže sehnat narychlo nového provozovatele a sám by nejspíše areál provozovat nechtěl.
Zdroj: MML