EnergoZrouti.cz

Největší zdroj emisí v ČR vypustí ročně víc jak autobusy i náklaďáky dohromady

  
Markéta Bártová
8. 4. 2021 ▪ 19:38

Největší zdroj emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého v Česku ročně vyprodukuje víc emisí jak všechny nákladní automobily i autobusy dohromady. Hlavním zdrojem emisí u největších producentů je stále uhlí.

Elektrárna Počerady
Elektrárna Počerady

Evropská komise ve svých datech ze systému obchodování s emisními povolenkami potvrdila dlouhodobá tvrzení ekologů, podle kterých je uhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače největším producentem emisí oxidu uhličitého v Česku.

Většina emisí CO2 pochází z uhlí

Samotná elektrárna Počerady, kterou ještě v roce 2020 provozoval většinově státem vlastněný ČEZ, ale od 4. 1. 2021 je již v majetku Sev.en Energy Pavla Tykače, vypustila jen v minulém roce do atmosféry přes 4,5 milionu tun oxidu uhličitého.

Množství emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého je tak z této elektrárny pro srovnání vyšší než kolik vypustí všechny autobusy a nákladní auta v České republice za rok, tedy 4,2 milionu tun.

V seznamu deseti největších zdrojů emisí CO2 se ale v Česku objevilo i šest dalších uhelných elektráren a tři průmyslové podniky. Ve všech případech je ale podle zprávy Hnutí DUHA hlavním zdrojem emisí oxidu uhličitého využívání uhlí.

Uzavření „špinavých“ elektráren by neohrozilo energii v Česku

Uzavření uhelných elektráren Počerady a Chvaletice požadují aktivisté po firmách dlouhodobě. Naposledy v minulém roce tak aktivisté obsadili uhelný lom Vršany, který je hlavní dodavatelem uhlí pro elektrárnu Počerady. Obsazením lomu chtělo desítky aktivistů z různých ekologických organizací poukázat na ekologické potíže těchto zdrojů elektrické energie.

„Elektrárna Počerady byla i loni největším jednotlivým zdrojem emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu. Vypustila více než všechny náklaďáky a autobusy dohromady. Pálí nejvíce uhlí ze všech elektráren a s nejnižší účinností. Vyrobená elektřina pokrývá jen část našeho vývozu. Řešením je její co nejdřívější uzavření.“ řekl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.

Elektrárny Počerady a Chvaletice jsou velkým zdrojem emisí oxidu uhličitého i jiného znečištění kvůli zastaralým technologiím. I přes jejich negativní vliv na životní prostředí vyrobily dohromady v loňském roce 6,6 TWh elektřiny. Podle ekologických organizací ale není těchto energetických zdrojů potřeba, jelikož Česko ve stejném roce vyvezlo 10,15 TWh elektřiny do zahraničí. Uzavření elektráren by tak neohrozilo energetickou soběstačnost země.

„V čele žebříčku se překvapení nekoná – umístila se tam velká plýtvavá elektrárna Počerady, která podobně jako elektrárna Chvaletice nikdy neprošla komplexní rekonstrukcí a která nedodává žádné teplo. Obě si teď žádají o výjimky z emisních limitů, aby mohly být provozovány i nadále. Ať už vláda rozhodne o konci uhlí jakkoli, je jasné, že Počerady i Chvaletice, by se měly co nejdříve uzavřít. Zvlášť v situaci, kdy Česká republika vyváží více elektřiny, než tyto dvě elektrárny dohromady vyrobí“, řekl Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR.

Seznam největších zdrojů oxidu uhličitého v Česku:

zdroj (elektrárna, továrna) emise CO2 (tuny)
Počerady (uhelná elektrárna) 4 554 400
Tušimice 2 (uhelná elektrárna) 3 729 131
Vřesová (elektrárna na plyn vyrobený z uhlí a zemní plyn) 3 264 758
Prunéřov 2 (uhelná elektrárna) 2 849 359
Třinecké železárny (železo, ocel) 2 843 953
Liberty Ostrava (železo, ocel) 2 341 035
Chvaletice (uhelná elektrárna) 2 242 402
Unipetrol (rafinérie, chemická výroba) 2 230 173
Ledvice (uhelná elektrárna) 2 209 071
Kladno (uhelná elektrárna) 1 749 714Štítky: Evropa Elektřina Uhlí