EnergoZrouti.cz

Plzeň stočila první med od včel ze střechy radnice

  
Tomáš Jelínek
1. 10. 2020 ▪ 16:11

Plzeňská radnice má unikátní dárek pro vzácné návštěvy: vlastní včelí med ze střechy své radnice. Právě tam totiž v minulém roce vznikly dva nové včelí úly, které letos přináší první várku medu.

Včelí plástve
Včelí plástve
Foto: Frank Meriño / Pexels

Plzeňská radnice nechala už v loňském roce nainstalovat na svou střechu dva včelí úly od místního zkušeného včelaře, který se o ně zároveň i stará. I přes letošní slabou sezónu se povedlo získat zhruba 17 kilogramů medu, kterými včelař zaplnil 60 sklenic. Ty bude město používat jako dárky pro prezentaci Plzně.

Překážkou včelám byla vzduchotechnika

Město nad umístěním včelstev na střechu radnice přemýšlelo už delší dobu, překážkou ale byla vzduchotechnika, která dosud nebyla připravena pro výměnu vzduchu v jednacím sále zastupitelstva. Právě přivedení vzduchotechniky a následné omezení větrání okny by umožnilo včelstva na střechu přivést.


V minulém roce se ale tuto překážku podařilo překonat a tak byly v září úly umístěny. Podle města je okolní prostředí pro včely vhodné už kvůli rozmanitosti okolních stromů a keřů v parcích. Vedle jejich opylení pak včely v centru města přináší i výhodu produkce medu, propolisu či včelí kašičky, které jsou žádanými produkty. Město tak už nyní plánuje, že by v budoucnu městské úly rozšířilo na střechy dalších budov.

Včelí úly jsou i v jaderné elektrárně Temelín

Včelaření ve městech je v posledních letech velkým tématem, kterému se věnují už některá další města a obce ale i firmy. Svá včelstva tak už má například i jaderná elektrárna Temelín, která chce ukázat jeho naprosto nezávadné složení, které se neliší od jiných medů.


I přes to, že se v tuzemsku opět začínají objevovat noví včelaři je populace včel stále snižována v důsledku znečištění ovzduší, kvůli pesticidům a v neposlední řadě díky nemoci varoáza přenášené kleštíkem včelím.


Právě velký úbytek včelstev znamenal u některých včelařů téměř nulové výnosy medu. Dá se tak očekávat, že v letošním roce med opět rychle podraží.
Zdroj: MMP