EnergoZrouti.cz

Liberec si požádal o dotaci, na Ještědu chce vysázet téměř 10 tisíc stromů

  
Markéta Bártová
3. 9. 2020 ▪ 12:14

Liberec chce na Ještědu vysázet téměř deset tisíc stromů aby nahradil ty současné odumírající. Aktuálně si tak požádal o dotaci z Operačního programu Životního prostředí. Hotovo by mohlo být maximálně do poloviny roku 2022.

Liberec - Ještěd
Liberec - Ještěd

Liberec chce vysázet na ještě téměř 10 tisíc stromů, ty by měly zajistit různorodé prostředí ale i nahrazení smrku pichlavého, který hlavně v horní části hřebenu ve velkém množství hyne.

Magistrát města Liberec chce velkou část financí na výsadbu zajistit z Operačního programu Životního prostředí ve kterém už o dotaci v roce 2018 žádal. V té době ale došlo k zastavení dotace městem i přes to, že byla schválena a to z důvodu chybějícího posouzení vlivu stavby nové sjezdovky Skalka na životní prostředí (takzvaná EIA).

Půjde hlavně o obnovu umírajících smrků pichlavých

Jelikož letos na jaře už město posudek na životní prostředí u této stavby získalo, chce o dotaci požádat právě letos. V rámci projektu by tak měly být vysázeny jedle bělokoré, javor klen, buk lesní a další dřeviny, které by měly stabilizovat lesní porosty na Ještědu.


Plocha, která bude určena k obnově a výsadbě nových stromů pak dosahuje devadesáti hektarů a celkové náklady na projekty by měly být ve výši 2,5 milionů korun. Projekt by pak měl být realizován do konce roku 2021 nebo nejpozději do poloviny roku 2022.

Provozovatel chce postavit novou sjezdovku, ekologické organizace jsou proti

Situace na Ještědu se v posledním měsíci také vyhrotila kvůli plánu provozovatele místního lyžařského areálu, kterým je společnost TMR miliardáře Igora Rattaje. Ta chce na Ještědu vybudovat novou sjezdovku a kvůli tomu vykácet 60 000 m2 stromů.


S tím ale nesouhlasí právě ekologické organizace v čele s libereckou organizací ČMELÁK. Podle ní je více než sjezdovka potřeba mít zdravé lesy. Právě v posledních letech, kdy je téma stromů a zalesňování i v souběhu s kůrovcovou kalamitou stále řešeno přijde TMR s takovým plánem.


ČMELÁK pak provozovatele areálu vyzval aby kácení buď úplně zastavil nebo místo vykácených stromů zasadil na jiném místě 2× tolik jiných stromů. Jak uvedl Magistrát města Liberec, Odbor územního plánování už nyní se společností TMR jedná kde by bylo možné právě kompenzačně nové porosty vysadit.
Zdroj: Liberec.cz