EnergoZrouti.cz

Evropská komise zveřejnila města, která by do roku 2030 měla být klimaticky neutrální. Jedno je i z Česka

  
Martin Bárta
28. 4. 2022 ▪ 15:36

Evropská komise dnes zveřejnila seznam stovky měst, které se budou účastnit programu klimatické neutrality do roku 2030. Mezi vybranými městy nechybí ani jedno z Česka.

Zeleň ve městech
Zeleň ve městech
Foto: Danist Soh on Unsplash

Seznam 100 měst Evropské unie, které se budou účastnit mise EU zaměřené na vznik klimaticky neutrálních a inteligentních město do roku 2030 dnes zveřejnila Evropská komise. Vybraná města v misi jednoduše nazvané „Města“ zastupují všech 27 členských států EU. 12 dalších měst se potom nachází v zemích přidružených k programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa či v zemích, které jsou potencionálními účastníky tohoto programu.

V nově zveřejněném seznamu nechybí ani jedno město z České republiky, které bylo Evropskou komisí vybráno. Stala se jím severočeská metropole Liberec.

Cílem programu je, aby zapojená města byla experimentálními a inovačními ekosystémy, které ukáží cestu jak snižovat energie a emise skleníkových plynů v dalších městech napříč celou Evropskou unií. Města, která jsou na seznamu by tak měla být mezi prvními, které dosáhnout do roku 2030 na cíl klimatické neutrality. Jejich následovníci by pak této neutrality měly dosáhnout do roku 2050.

„Zelená transformace si nyní razí cestu celou Evropou. Vždy je však zapotřebí průkopníků, kteří si stanoví ještě vyšší cíle. Vybraná města nám ukazují cestu ke zdravější budoucnosti. A my je budeme v tomto směru podporovat! Začít můžeme již dnes.“ uvedla ke zveřejnění seznamu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Vybraná města by se v novém programu měla také lépe dostat k financím, které podpoří jejich snahy stát se do roku 2030 klimaticky neutrální. V období let 2022 – 2023 tak bude na tyto účely z prostředků programu Horizont Evropa uvolněno 360 milionů EUR.

Komise nyní vyzve každé ze stovky vybraných měst, aby vypracovalo klimatickou smlouvu, jež bude zahrnovat plán na dosažení klimatické neutrality ve všech odvětvích. Plán by tak měl obsahovat snižování emisí v dopravě, energetice, nakládání s odpady a dalších odvětvích.

„Města stojí v čele boje proti klimatické krizi. Ať již jde o ekologizaci městských prostor, boj proti znečištění ovzduší, snižování spotřeby energie v budovách nebo pokrok v řešeních v oblasti čisté mobility, města jsou často centrem změn, které Evropa potřebuje k úspěšnému přechodu na klimatickou neutralitu. Blahopřeji městům, která dnes byla vybrána, a těším se na řešení, která vytvoříte pro nasměrování svých obyvatel a podniků k ekologičtější budoucnosti.“ uvedl místopředseda EU pro Green Deal Frans Timmermans.
Štítky: Evropská komise Město Klimatická neutralita Česká republika Liberec Ekologie Fosilní paliva
Zdroj: RED