EnergoZrouti.cz

Efektivita fotosyntézy se snižuje. Stromy změnu klimatu nezastaví, varují vědci

  
Martin Bárta
10. 4. 2021 ▪ 14:05

Schopnost rostlin využívat fotosyntézu k ukládání většího množství oxidu uhličitého se podle vědců za poslední desítky let zpomalila o třicet procent. Jen výsadba stromů tak změnu klimatu nezastaví. Nutností se tak stane zachycování emisí tohoto skleníkového plynu.

Detail listu stromu
Detail listu stromu
Foto: Pixabay

Ačkoliv by podle všech předpokladů měla být fotosyntéza a růst rostlin stimulován vyšším obsahem oxidu uhličitého ve vzduchu, není tomu tak. Vědci z univerzity v Augsburgu společně s dalšími odborníky z dvanácti zemí zjistili, že účinek vyššího ukládání oxidu uhličitého rostlinami se celosvětově snižuje. Jen stromy nás tedy od globálního oteplování nejspíš nezachrání.

Rostliny jsou oxidem uhličitým přesyceny

Každým rokem v posledních letech zasadí lidé na celém světě milióny stromů ve snaze zmírnit dopady klimatických změn na naši planetu a pomoci vrátit tyto klimatické změny zpět do stavů před průmyslovou revolucí. Ačkoliv by podle předpokladů měly stromy pomoci se snižováním oxidu uhličitého v ovzduší, neděje se tak ve stejné efektivitě jako dříve.

Jen za poslední čtyři desetiletí se tak efekt vyšší stimulace rostlin ke zpracovávání oxidu uhličitého snížil přibližně o třicet procent. Jak nyní ukazuje výzkum, mohou být rostliny jednoduše přesyceny.

Takzvaný efekt hnojení, kdy rostliny během fotosyntézy využívají sluneční záření k přeměně CO2 ze vzduchu na vysokoenergetické biomolekuly by se měl zrychlovat, když je ve vzduchu více oxidu uhličitého. Podle satelitních dat, která vědci zkoumali se ale tento účinek od 80. let stále snižuje.

Graf změn v globální produktivitě rostlin , Ranga Myneni,...
Důvody proč k tomu dochází jsou sice stále velmi obtížně pochopitelné, ale jedna věc je přeci jen na první pohled jistá. Rostliny ke svému růstu potřebují vyvážený poměr oxidu uhličitého, vody a dalších důležitých živin. Jedné složky je ale v posledních letech stále více a to oxidu uhličitého. Oproti tomu další složky zůstávají v původním množství.

Právě přesycení jednou složkou a absence dostatečného množství těch dalších může být podle vědců důvodem, proč rostliny takto vysokou koncentraci plynu nevyužijí pro sebe.

Bez zachycování emisí ze vzduchu to nepůjde

Snižující se míra schopnosti přeměny oxidu uhličitého na biologické hnojivo a tedy ukládání do půdy podle odborníků ukazuje na to, že ke zpomalení tempa změny klimatu nejspíš nebudou stačit jen stromy. Svět by tedy měl co nejrychleji začít využívat i různých způsobů pro zachycování oxidu uhličitého už při jeho produkci nebo následného odstraňování ze vzduchu.

Právě ukládání oxidu uhličitého zachyceného už při jeho produkci plánuje Norská státní ropná společnost Equinor. Oproti tomu firmy Climeworks a Carbfix mají v plánu na Islandu zachytávat oxid uhličitý přímo ze vzduchu a následně jej ukládat pod zem. Tam by se do dvou let měl proměnit v kámen.
Štítky: Strom Oxid uhličitý Fotosyntéza
Zdroj: University of Augsburg