EnergoZrouti.cz

Češi se obávají dopadů klimatických změn, šetrněji se ale nechovají

  
Martin Bárta
16. 10. 2020 ▪ 15:32

Až 93 procent Čechů se obává důsledků klimatických změn na životní podmínky. Pro to, aby se změna klimatu zpomalila ale přitom aktivně nic moc neděláme. Jediné v čem vynikáme je nákup LED žárovek s nižší spotřebou elektrické energie.

Transparent člověka jako součásti přírody
Transparent člověka jako součásti přírody
Foto: Markus Spiske / Pexels

Ačkoliv se podle průzkumu Češi stále více obávají dopadů klimatických změn na planetu ale i svůj život, podle nynější studie společnosti IKEA tomu příliš nepřizpůsobují své chování. Stále více osob tak plýtvá s pitnou vodou či vyhazuje nespotřebované potraviny.

Více vyhozeného jídla i plýtvání vodou při mytí nádobí

Průzkum, který si nechal zpracovat nábytkářský gigant IKEA ukazuje, že 36 procent Čechů myje nádobí pod tekoucí vodou. Stejný průzkum uskutečněný v roce 2014 přinesl čísla o něco pozitivnější a to 31 %. Z 20 % na 31 % se pak mezi roky 2014 a 2020 zvýšil i počet lidí, kteří každý týden vyhazují nespotřebované jídlo a to z různých důvodů.


I když se tak většinově shodneme, že úspory jsou pro trvalou udržitelnost potřebné, nesnažíme se je podle dat studie aplikovat ve svých domácnostech. Přitom možnosti chovat se ekologicky šetrněji jsou dnes mnohem dostupnější než kdy dříve.

Češi excelují pouze nákupem LED žárovek

Výzkum ukázal, že až 87 procent Čechů si uvědomuje, jak velký vliv má lidská činnost na změny klimatu a globální oteplování, ale pouze 17 procent z nás dělá něco pro to, aby se podmínky zlepšili.


Jediná oblast v které si Češi opravdu polepšili je používání LED žárovek. Češi si totiž uvědomují, že nové žárovky mají nižší spotřebu se srovnatelným či vyšším světelným tokem a zároveň déle vydrží. V roce 2014 tak v tuzemsku kupovala LED žárovky jen třetina obyvatel. Aktuálně je to ale už 82 procent Čechů.
Zdroj: IKEA