EnergoZrouti.cz

Vzduch v Ostravě bude čistší díky intenzivnějšímu čištění silnic

  
Martin Bárta
21. 7. 2020 ▪ 11:01

Ostrava získala od Ministerstva životního prostředí dotaci téměř 10 milionů korun na intenzivnější čištění silnic. Vyšší intenzita čištění by měla snížit prašnost ve městě a zlepšit tak ovzduší.

Vysoká pec v Ostravě
Vysoká pec v Ostravě
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Město Ostrava využilo dotace, které letos poprvé vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí na čištění komunikací. Tyto dotace mají podpořit častější úklid komunikací ve městech, které dlouhodobě trpí vyšší prašností – primárně jsou to tedy města s vysokou koncentrací těžkého průmyslu či těžbou uhlí.

Ostrava díky dotaci 9 998 884 korun zvýší intenzitu čištění komunikací ve městě, částku získanou z dotace může využít až do listopadu roku 2021.

Jak uvedla Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora pro životní prostředí: „Tak rozsáhlé čištění cest není ve městech úplně běžné. Chceme v něm pokračovat i v dalších letech. Jen v roce 2019 bylo na území města sesbíráno 4402 tun smetků, což byla nejvyšší hodnota za posledních pět let“.

Město uvádí, že již dlouhodobě čistí komunikace nad rámec zákona a do očisty zahrnuje i komunikace krajské a státní. Intenzita úklidu komunikace se řídí takzvanou „prachovou mapou“. Čištění samosběrným vozem by tak mělo být 1 – 3× měsíčně a kropičkou 2 – 3× měsíčně. Zákon ale ukládá čištění cest pouze 2× ročně.

Městskou kasu intenzivnější čištění vyjde ročně na 30 milionů korun a tak je dotace vítanou možností jak část údržby zafinancovat ze státních zdrojů.
Zdroj: Zdravá OVA