EnergoZrouti.cz

V Safari Parku Dvůr Králové mají antilopí baby boom

  
Markéta Bártová
26. 4. 2021 ▪ 10:42

Safari Park ve Dvoře Králové hlásí další úspěchy ve svých chovech zvířat. Aktuálně tak chovatelé sledují „baby boom“ mezi antilopami. Narodilo se tak už desítky velmi vzácných zvířat.

Antilopa
Antilopa
Foto: Safari Park

Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem letos opět utvrzuje svou pozici v chovu afrických antilop. Ty tam totiž po letošním baby boomu míří do letních expozic. A že se bude na co dívat, v expozicích se totiž ukážou desítky velmi vzácných zvířat mezi kterými bude i pět gazel Thomsonových, deset kudu malých nebo pět vodušek abok.

Na mláďata gazel čekali ošetřovatelé tři roky

„Ve Dvoře Králové se již podařilo odchovat přes pět tisíc antilop desítek druhů. Pro mnoho z nich jsme nejvýznamnějšími chovateli mezi světovými zoo. Letošní chovnou sezonu lze považovat za průměrnou v počtu odchovaných mláďat, některá z nich jsou ale opravdu mimořádná,“ vysvětluje zoolog Luděk Čulík, který má spolu s kolegou Jiřím Hrubým chov antilop na starosti.

Například na úspěch v odchovu gazel Thomsonových čekali ošetřovatelé tři roky. Jde o velmi náročné chovance, kteří jsou náchylní na nejrůznější choroby i stres. I proto je chová jen šest zahrad Evropy. Za poslední rok se narodilo sedm mláďat, pět z toho ve Dvoře Králové.

„Čtyři z nich museli ošetřovatelé krmit z láhve. Mláďata byla ovšem po celou dobu ve stádu, jen na krmení přecházela do odděleného boxu. Dnes jsou plnohodnotnou součástí skupiny, což je velmi důležité,“ upozorňuje zoolog Jiří Hrubý.

Podobně významný je i odchov deseti mláďat ohroženého kudu malého. Safari park chová největší stádo těchto antilop mimo Afriku. Situace druhu v přírodě je vážná a nadále se zhoršuje. Do budoucnosti má proto chov v zoologických zahradách stále větší význam.

Výrazné rozšíření pro ohrožený druh

Chovatelé s mláďaty , Safari...
Výrazného rozšíření se dočkalo i stádo silně ohrožených vodušek abok. „Nedávno se nám povedlo sestavit novou chovnou skupinu. V letošním roce se narodilo šest mláďat,“ říká Luděk Čulík. Tyto antilopy obývají v přírodě jen velmi malou oblast Jižního Súdánu a Etiopie. Kvůli lovu i likvidaci přirozeného prostředí močálů jejich stavy rapidně klesají.

Mláďata se rodila také u dalších druhů antilop, které safari park tradičně chová. Devět mláďat mají nyaly nížinné, šest impaly, pět nových přírůstků je u sitatung západoafrických a čtyři mají vodušky jelenovité. V rámci početnosti zatím drží pro letošek rekord pro Dvůr tradiční vodušky lečve s osmnácti mláďaty. Pro tento zajímavý druh safari park založil i mezinárodní plemennou knihu a od roku 1974, kdy chov začal na základě zvířat dovezených Josefem Vágnerem z Afriky, se v Podkrkonoší narodilo již na 550 mláďat. Úspěšnou sezonu zažívá i stádo vodušek znamenaných s devíti mláďaty, sedm mladých porodily antilopy vrané, šest antilopy koňské, dvě adaxové núbijští a tři oryxové jihoafričtí. Výčet uzavírají největší antilopy losí. Ty mají zatím 5 mláďat, další porody se ovšem čekají.

Většina porodů antilop probíhá v chladné části roku, kterou obrovská dvorská stáda tráví v zázemí stájí. Do výběhů Afrického safari Josefa Vágnera i klasické části safari parku vycházejí až když to umožní počasí. Podle plánu se Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari otevřou 8. května. Některé antilopy jsou ovšem k vidění v průchozí části safari parku už nyní.
Štítky: Antilopa Dvůr Králové nad Labem Safari
Zdroj: Safari Park