EnergoZrouti.cz

Solární parky zabírají velké množství půdy, podle studie ale mohou pomáhat opylovačům

  
Markéta Bártová
14. 12. 2021 ▪ 15:29

Solární parky jsou velmi často kritizovány kvůli záboru cenných zemědělských ploch. Oproti tomu ale podle britské studie mohou přinést velmi důležitý domov pro opylovače. Podle vědců stačí ke zlepšení stavu jen malé úpravy současných parků.

Čmelák opylující rostliny nedaleko solární farmy
Čmelák opylující rostliny nedaleko solární farmy
Foto: Hollie Blaydes - British Ecological Society

Velké množství úrodných zemědělských ploch „zastavěných“ solárními panely většinou ukazuje na negativní stránky výroby solární energie. Podle vědců z Lancasterské univerzity mohou mít ale velké solární farmy i pozitivní vliv na přírodu. V případě, že by u současných solárních parků došlo jen k malé změně v tom, jak jsou spravovány, mohlo by se z nich stát útočiště pro čmeláky, jež jsou v posledních letech stále více ceněnými opylovači.

Správně vedený solární park pomůže i okolním farmářům

Podle výsledků výzkumu, které byly zveřejněny 13. prosince na konferenci Ecology Across Borders, by tak měli vlastníci velkých solárních farem být motivováni k setí mnoha druhů divokých rostlin. Ty by se tak mohly stát velmi cennými stanovišti pro opylovače jakými jsou třeba čmeláci. Nová místa pro život hmyzu by pak přinesla vyšší počty čmeláků i na vzdálenost asi jednoho kilometru od solárního parku. A právě z toho by nejvíce těžili hlavně farmáři, kteří na služby opylovačů jako jsou včely či čmeláci spoléhají.

Jak ukázala simulace, která byla součástí studie, tak solární park který byl obhospodařován jako louka s velmi rozmanitými druhy rostlin navštěvovalo až čtyřikrát více čmeláků než tomu bylo v případě běžného solárního parku s travnatými plochami. Solární parky tak mohou být podle vědců ideálním místem pro vytvoření stanovišť čmeláků.

„Správa solárních parků je často zadávána externím společnostem, jejichž smlouvy jsou obvykle na dva roky. To spolu s častými změnami ve vlastnictví znamená, že režimy řízení by se mohly změnit, když solární park nebo smlouva o správě změní majitele. To může být náročné, když se pokoušíte založit a udržovat stanoviště v delším časovém horizontu.“ řekla doktorandka Hollie Blaydes z Lancasterské univerzity.
Štítky: Fotovoltaika Zvířata Solární panely Energetika Čmelák
Zdroj: EAB