EnergoZrouti.cz

Siemens spustí v Bavorsku výrobu zeleného vodíku i pro Česko

  
Markéta Bártová
26. 9. 2020 ▪ 09:57

Siemens spustí v příštím roce v Bavorsku nový závod na výrobu zeleného vodíku z energie vyrobené fotovoltaickými panely a větrnými turbínami. Vodík z nové továrny by měl pokrýt spotřebu Bavorska a dodávat by se mohl i do Čech.

Energetický park Wunsiedel
Energetický park Wunsiedel
Foto: Siemens

Siemens postaví v Bavorsku největší Německý závod na výrobu vodíku. V první fázi by měla nová továrna dodávat 900 tun vodíku ročně. Po dokončení by to ale mělo být až 2 000 tun ročně. Továrna by měla být otevřena na konci roku 2021.

Nový společný závod společnosti Siemens Smart Infrastructure a WUN H2 GmbH bude v počáteční fázi používat pouze obnovitelnou energii. Konečný produkt tak bude uhlíkově neutrální. Na začátku projekt počítá s příkonem šesti megawattů pro výrobu vodíku.

Vodík bude klíčový pro německou uhlíkovou neutralitu

Výrobní závod tak bude po dokončení zapadat i do cíle bavorského ministerstva, které má v plánu v projektu BayH2T podpořit výstavbu několika desítek až stovek čerpacích stanic na vodík po celém Bavorsku. Tím by měl spolkový stát zajistit dostatečnou počáteční síť pro plnění automobilů, náklaďáků či autobusů.


Jelikož se Německo zavázalo stát se do roku 2050 uhlíkově neutrálním, připravuje v současnosti další projekty na rozšíření bezemisních paliv na která bude nutné přejít. Právě vodík je díky svým nulovým emisím jedním z nich. Podle bavorského ministra hospodářství Huberta Aiwangera je vodík palivem budoucnosti, které bude hrát jednu z hlavních rolí při přechodu k bezemisní energii.


Nový závod, který by měl sídlit ve Wunsiedelu bude i ukázkou toho, jak by mohl vodík v budoucnu po celém Německu vznikat. Hlavní v tomto případě bude i využití obnovitelných zdrojů energie jako je fotovoltaika či větrná energie pro jeho výrobu. Právě vodík v tomto případě umožní lepší uložení energie než je tomu v případě běžných baterií.

Využití v dopravě i pro vykrývání špiček

Vodík by tak nejen u našich sousedů mohl být brzy využíván v dopravě, ale i jako záložní zdroj energie či zdroj pro vykrývání špiček v energetické síti. Právě ty bude při růstu obnovitelných zdrojů energie jakými jsou již zmíněné solární či větrné elektrárny stále častěji nutné vykrývat jinými zdroji, které jsou stálé – a to by také mohla být jedna z funkcí vodíku v energetických sítích.


Palivo, které se v Německu vyrobí jednak poskytne vlastní zdroj vodíku celému Bavorsku, které už nebude muset být dováženo v takové míře. Siemens také plánuje, že vzniklé palivo bude dováženo i do západních Čech.
Zdroj: Siemens