Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Voda    Vodík    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Německo masivně podpoří stavbu vodíkových čerpacích stanic

Hyundai Xcient - tahač na vodík
Hyundai Xcient - tahač na vodík
Foto: Hyundai

21. 9. 2020    12:00, komentáře

Vodík a na něm založené technologie už dávno nejsou jen hudbou budoucnosti o čemž nás přesvědčují stále se rozšiřující počty osobních automobilů, nákladních tahačů ale i vlaků na toto palivo. Díky vysoké energetické účinnosti vodíku a také jeho odpadních emisích, kterými je pouze voda ho lze vedle elektromobility považovat za jeden z pilířů dopravy budoucnosti.

A právě většího rozvoje vodíkových nákladních automobilů na svých silnicích chce docílit jedna ze spolkových zemí Německa – Bavorsko. To chce do budování sítě vodíkových čerpacích stanic investovat 50 milionů EUR (1,3 miliardy korun).


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Bavorsko vidí ve vodíku hlavního tahouna přechodu na zelenou energii

Bavorsko tak nyní spouští program BayH2T, který by měl podporou výstavby vodíkových čerpacích stanic a to jak těch veřejných tak i soukromých. Podle bavorského ministra Huberta Aiwangera je vodík palivem budoucnosti a bude hrát hlavní roli při realizaci přechodu k zelené energii.


Díky silné finanční podpoře by tak mělo vzniknout několik desítek až stovek čerpacích stanic po celém Bavorsku, které budou použitelné hlavně pro nákladní a užitková vozidla a autobusy. To by mělo také zajistit snížení emisí v nákladní dopravě, která patří mezi ty největší znečišťovatele díky starým naftovým motorům s vysokými emisemi.

V Německu vznikají čerpací stanice vodíku pro osobní automobily i vlaky

Částka, kterou má program připraven by měla být vyčerpána mezi roky 2020 až 2023. Bavorský dotační program tak doplňuje i program na celostátní úrovni: Hydrogen and Fuel Cell Technology Phase 2. Ten se zaměřuje hlavně na vodíkové stanice pro osobní automobily v celém Německu.


V Německu už v současnosti probíhá i výstavba první čerpací stanice na vodík určený pro vlakové soupravy. Ta bude umístěna v Bremervoerde v Dolním Sasku a každý den by mohla doplnit vodík až po čtrnáct souprav pohybujících se na lokálních tratích.


Přidat na Seznam.cz

Zdroj: Bayerische Staatsministerium für WirtschaftVýběr z článků
Komentáře
Bohužel, zatím nebyly přidány žádné komentáře k článku, buďte první!

Přidat komentář