EnergoZrouti.cz

Německo masivně podpoří stavbu vodíkových čerpacích stanic

  
Markéta Bártová
21. 9. 2020 ▪ 12:00

Po celém Bavorsku vzniknout desítky až stovky nových čerpacích stanic na vodík. Bavorský dotační program BayH2T totiž poskytne na výstavbu veřejných i soukromých čerpacích stanic 50 milionů EUR.

Hyundai Xcient - tahač na vodík
Hyundai Xcient - tahač na vodík
Foto: Hyundai

Vodík a na něm založené technologie už dávno nejsou jen hudbou budoucnosti o čemž nás přesvědčují stále se rozšiřující počty osobních automobilů, nákladních tahačů ale i vlaků na toto palivo. Díky vysoké energetické účinnosti vodíku a také jeho odpadních emisích, kterými je pouze voda ho lze vedle elektromobility považovat za jeden z pilířů dopravy budoucnosti.

A právě většího rozvoje vodíkových nákladních automobilů na svých silnicích chce docílit jedna ze spolkových zemí Německa – Bavorsko. To chce do budování sítě vodíkových čerpacích stanic investovat 50 milionů EUR (1,3 miliardy korun).

Bavorsko vidí ve vodíku hlavního tahouna přechodu na zelenou energii

Bavorsko tak nyní spouští program BayH2T, který by měl podporou výstavby vodíkových čerpacích stanic a to jak těch veřejných tak i soukromých. Podle bavorského ministra Huberta Aiwangera je vodík palivem budoucnosti a bude hrát hlavní roli při realizaci přechodu k zelené energii.


Díky silné finanční podpoře by tak mělo vzniknout několik desítek až stovek čerpacích stanic po celém Bavorsku, které budou použitelné hlavně pro nákladní a užitková vozidla a autobusy. To by mělo také zajistit snížení emisí v nákladní dopravě, která patří mezi ty největší znečišťovatele díky starým naftovým motorům s vysokými emisemi.

V Německu vznikají čerpací stanice vodíku pro osobní automobily i vlaky

Částka, kterou má program připraven by měla být vyčerpána mezi roky 2020 až 2023. Bavorský dotační program tak doplňuje i program na celostátní úrovni: Hydrogen and Fuel Cell Technology Phase 2. Ten se zaměřuje hlavně na vodíkové stanice pro osobní automobily v celém Německu.


V Německu už v současnosti probíhá i výstavba první čerpací stanice na vodík určený pro vlakové soupravy. Ta bude umístěna v Bremervoerde v Dolním Sasku a každý den by mohla doplnit vodík až po čtrnáct souprav pohybujících se na lokálních tratích.
Zdroj: Bayerische Staatsministerium für Wirtschaft