Dovolená 2025. Na cestu letadlem zapomeňte, trendem je ekologické cestování
Stále více cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou o letních prázdninách, volí místo běžných leteckých zájezdů jiné alternativy. Ty jsou totiž součástí trendu ekologického cestování, které umožňuje objevování nových míst a zároveň bere ohled na životní prostředí.
Čas letních dovolených se kvapem blíží, a tak velká část Čechů hledá, kam vyrazí během letních prázdnin. Stále větším trendem během cestování, a to nejen u tuzemských domácností, je snižování vlivu svého cestování na klima, což mění i způsoby, jakými cestujeme. Rostoucí povědomí o změnách klimatu a dopadech některých způsobů dopravy tak lidi obrací k udržitelnějším způsobům dopravy.
Cestovat na letní dovolenou a zároveň neničit planetu je tak pro některé domácnosti stále důležitější. Zájem o ekologické způsoby cestování se ovšem mezi běžné letní dovolenkáře pravděpodobně rozšiřuje od cestovatelů, pro které už dávno cesta letadlem není způsobem dopravy, který by byl ten hlavní.
Tradiční letecká dovolená má i jiné alternativy
Využívání letecké dopravy i přes tento trend ovšem stále roste. Letectví tak v současnosti patří k jedněm z největších přispěvatelů k emisím skleníkových plynů. Například v Evropě průměrný let na krátkou vzdálenost vyprodukuje asi 285 gramů oxidu uhličitého na osobu a kilometr. V případě výrazně ekologičtější vlakové dopravy je to ale „jen“ 14 gramů na osobu a kilometr.
Cestování vlakem, ale i osobním automobilem či na motocyklu, je tak sice jakýmsi návratem zpět k dřívějším trendům, ale také pravděpodobně hudbou budoucnosti. Vlaková doprava je totiž oproti té letecké až 20krát ekologičtější alternativou, která má tak výrazně nižší vliv na klima.
Letecké společnosti si samozřejmě tento problém uvědomují, a tak začínají experimentovat s jinými způsoby pohonu letadel. Nejčastěji zmiňovanou technologií jsou tak různé ekologičtější druhy paliv využívající podobné technologie, které se zkoušejí i v automobilovém průmyslu. Jejich podíl využití na celkovém leteckém provozu je ale zatím minimální, a tak je stále důležitější spíše hledání alternativ k náročné letecké dopravě.
Přibývá dovolených na kole, i díky jejich „elektrizaci“
Jak již bylo zmíněno, jedním z nejefektivnějších a nejekologičtějších způsobů přepravy v Evropě zůstává železnice. V EU je totiž k dispozici již velké množství tratí, a to i těch vysokorychlostních, které umožňují cestování i na relativně dlouhé vzdálenosti v krátkém čase.
Na železnici se také v posledních letech stále více objevují vlaky poháněné elektřinou z trolejí či baterií, které postupně nahrazují vlaky na naftu. U našich okolních sousedů už navíc není problém narazit ani na vodíkové vlaky, které v případě využití zeleného vodíku nemají žádné emise skleníkových plynů.
Cestování vlakem navíc přináší i výhody oproti cestování vlastním dopravním prostředkem. Ve vlaku je totiž možné pohodlně přespat a vychutnat si krajinu a pohodlí bez toho, aniž by bylo nutné věnovat několik hodin pozornost dění na silnici, jako je tomu například u cesty osobním automobilem. Cestování vlakem je navíc i výrazně jednodušší než je tomu v případě letecké dopravy, není totiž nutné být na nádraží už několik hodin před odjezdem ani odbavovat svá zavazadla.
Stále oblíbenější využití dovolené, a to nejen u Čechů, ale bývá ze sedla. Cyklistika se totiž v posledních letech výrazně proměňuje díky výstavbě nových cyklostezek, které se propojují a vedou i za hranice jednotlivých států. Mezi cyklisty navíc přibývá elektrokol, která umožňují i bez náročných fyzických výkonů procestovat výrazně větší vzdálenosti. Cestování na vlastním elektrokole navíc oproti jiným způsobům dopravy nestojí téměř nic a dobíjení elektrokola je většinou možné i zdarma u ubytování či restaurací. Jen během oběda tak lze elektrokolo dobít na další desítky kilometrů cesty.
Půjčená elektrokola, která jsou součástí takzvané mikromobility, se také stávají oblíbenějším způsobem dopravy v cílových destinacích. Velká města tak lze snadno projet a navštívit i jejich centra, aniž by bylo nutné do nich zajíždět vlastním automobilem.
Eko-cestování nekončí výběrem dopravního prostředku
Trend ekologického cestování ovšem nekončí jen výběrem samotného dopravního prostředku. Cestovatelé se totiž stále více zajímají i o to, jakým způsobem na udržitelnost myslí i samotné hotely, penziony a další místa, která navštěvují. Mnoho z nich tak získává speciální certifikace, jako je B Corp, EarthCheck nebo Green Key. Ty se zaměřují nejen na ekologii, ale i společenskou a sociální odpovědnost těchto zařízení.
Přibývá i letních dovolenkářů, kteří se zajímají o koncept takzvaného regenerativního turismu. Ten se zaměřuje na zanechání pozitivního dopadu na navštívené oblasti, nejčastěji prostřednictvím účasti na místních ekologických projektech nebo podporou místních komunit.
Pro dovolenou, která není způsobem „po nás potopa“, ale není nutné udělat z letadel a dalších dopravních prostředků na fosilní paliva úplné tabu. Přispět k lepšímu cestování totiž můžete i tím, že využijete delších pobytů na jednom místě, čímž snížíte počet přesunů a emise. Stejně tak je možné podpořit místní komunity tím, že na místě nakoupíte lokální potraviny a stravujete se v místních restauracích. Na konzervy z domova tak už zapomeňte.