EnergoZrouti.cz

Ropné plošiny mají paradoxně pozitivní vliv na mořský život

  
Jakub Zich
31. 1. 2021 ▪ 09:55

Staré a nevzhledné ropné plošiny, řeknete si možná. Není to ale tak úplně pravda. Díky nim v moři vznikají obrovské ekosystémy, které jsou velmi bohaté na život. Pro ryby navíc nabízí mnoho výhod oproti běžným korálovým útesům. Proč by se tedy ropné věže nejen u Kalifornie neměly strhávat?

Ropná plošina na moři
Ropná plošina na moři
Foto: C Morrison / Pixabay

Ocelová monstra, jež čnějí z mořského dna vysoko nad úroveň moře. Pro mnoho lidí se jedná o něco, co je šílené, nevzhledné a tyto ropné těžařské věže by se měly co nejdříve strhnout. Je ovšem s podivem, že ačkoli na povrchu nevypadají dvakrát esteticky, pod nimi bují život. Krásný a rozmanitý život.

Něco málo k ropným plošinám

Po celém světě v současné době existuje okolo 12 000 takových ropných plošin. Ty těží ropu pod mořských dnem. Jakmile ale přestanou produkovat dostatek ropy k tomu, aby byly pro majitele ziskové, s ropnou plošinou je konec. Těžba se ukončí, ale ropná plošina dále ční nad povrchem moře. V současné době však zanikavá poměrně velké množství ropných plošin, přesněji řečeno velké množství ropných plošin již není pro těžbu zajímavých. Co s nimi? Lidé říkají odstranit, má to svá ale…

Obří vodní ekosystémy

Ačkoli se to na prví pohled vůbec nezdá, podvodní část těchto ropných plošin oplývá životem. Bují zde bohatý život v podobě korálových útesů, ryb a jiných mořských živočichů. Navíc, pro některé živočichy se jedná o lepší školy, než jaké nabízejí přírodní útesy. Proto by rozhodně nebylo moudré odstraňovat celou ropnou plošinu, o domov by tak přišlo nespočetné množství rozmanitých ryb, mořských živočichů, a to včetně korálů.

Velkou výhodou pro ryby je také velká rozmanitost a hloubka. Totiž, zatímco u přírodních korálových útesů ryby postupně opouštějí stanoviště, v rámci těchto umělých by nemusely. Díky tomu, jak hluboko je ropná plošina zapuštěná se mohou ryby ponořit do větší hloubky, aniž by opustili místo, kde strávily celý svůj dosavadní život. To u přírodních bariér není úplně možné.

Zušlechtěné plošiny

Samotná praxe, při které se ropné plošiny přeměňují na korálové útesy, je poměrně stará. V Americe se takto přeměňuje již od roku 1984, tedy téměř 40 let. I díky tomu, že u plošin bují opravdu velice rozmanitý život, vznikl také s podporou amerického kongresu „Národní zákon o vylepšení rybolovu“, který má státy jen povzbudit v tom, aby se tyto plošiny místo ničení přeměnily na umělé korálové útesy. Státy jako Alabama, Florida, Texas a další již přeměnily více než 500 nejrůznějších ropných plošin a platforem právě na tyto umělé útesy.

Firmy na to mnohdy slyší

Ve své podstatě z toho těží obě strany. Pro společnosti, kteří již nechtějí využívat ropnou věž, je totiž mnohem levnější ji pouze utěsnit, odstranit nadmořskou část a zbytek nechat v moři či oceánu. Tím umožní ponechat podmořskou část právě pro rozmanité mořské druhy. Aktivisté se pak domnívají, že jde o výhodnou situaci pro obě strany. V konečném důsledku tím ale potěší také širší veřejnost. U těchto vyřazených ropných platforem se totiž mohou lidé potápět a na vlastní oči spatřit krásu živočichů a korálů, které v moři žijí.

Blue Latitudes po světě

Blue Latitudes je kalifornskou organizací, která byla založena v roce 2014 dvěma námořními vědci – Emily Hazelwoodovou a Amber Sparksem. Právě oni mj. bojovali a bojují za to, aby ropné vrty a platformy v moři byly označeny jako stálé útesy. A snaží se po celém světě bojovat za to, aby se ropné plošiny nestrhávaly ale zůstaly útočištěm pro mořské živočichy. Pro mluví také Milton Love, mořský biolog, který po dlouhých výzkumech právě u těchto platforem říká, že kolem ropných věží se tvoří nejproduktivnější stanoviště ryb na celém světě. Prakticky se jedná o chráněné mořské oblasti. V Kalifornii je pak kolem těchto plošin zakázaný rybolov.

Kaliforňané bojují

Problém ovšem je, že Kaliforňané bojují proti vyřazeným ropným plošinám. Navíc jsou zpravidla proti ropě a plynu, který se těží právě na moři. Chtějí proto své moře bez těchto platforem. Jestliže by se ale ropné věže u Kalifornie strhly, zničilo by se 27 těchto úžasných ekosystémů, což by byla obrovská ztráta.Štítky: Fosilní paliva Ropa Moře
Zdroj: Univeristy of California