EnergoZrouti.cz

Řešení energetické krize? Příklad z Řecka ukazuje velké výhody obnovitelných zdrojů

  
Tomáš Jelínek
15. 2. 2022 ▪ 11:12

Mohla by být řešením energetické krize větší podpora obnovitelných zdrojů energie? Případ z Řecka ukazuje, že cena elektřiny byla díky využívání obnovitelné energie o více jak třetinu levnější než bez ní.

Fotovoltaická elektrárna
Fotovoltaická elektrárna
Foto: Michael Schwarzenberger z Pixabay

Vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie by v budoucnu mohl nabídnout východisko z energetické krize. Jak ukazují současná data, jež zveřejnil řecký server Energypress, obnovitelné zdroje právě v Řecku pomohly se snížením ceny elektřiny na řecké energetické burze.

Nebýt obnovitelných zdrojů, byla by cena o třetinu vyšší

Denní cena na řeckém národním trhu, tedy řecké energetické burze by podle Energypressu byla v případě, kdy by nebyly k výrobě využívány obnovitelné zdroje energie o 36 procent vyšší.

Bez výroby ze solárních a větrných elektráren by tak cena z megawatthodinu dosáhla na 319,18 eur (asi 7 782 korun). Ve skutečnosti ale právě díky zapojení obnovitelných zdrojů energie byla cena 235,38 eur (asi 5 739 korun).

Tuto výhodu obnovitelných zdrojů už přitom uvedl i řecký ministr životního prostředí a energetiky Kostas Skrekas minulý měsíc na neformálním setkání ministrů životního prostředí a energetiky států evropské sedmadvacítky. Data pro ministerstvo připravila Aristotelova univerzita, která ukázala rozdíl v případě využívání a nevyužívání obnovitelných zdrojů 83,3 eur (asi 2 031 korun) za MWh. To tak byl rozdíl 35,6 %, který ukázal jasnou výhodu využití obnovitelné energie.

Obnovitelné zdroje energie by tak v příštích letech mohly patřit k hlavním tahounům jak ve snižování emisí skleníkových plynů, tak i v regulaci cen elektřiny na burzách. Obnovitelné zdroje navíc vidí i Evropská unie jako jedno z řešení energetické soběstačnosti členských zemí.

V současnosti je totiž rozsáhlá část evropských ekonomik závislá na dodávkách energií vyráběných díky zemnímu plynu dodávanému z Ruska. V současnosti ale právě ruský plyn může být pro evropskou energetiku kritický kvůli sporům s Ruskem nejen kvůli eskalaci situace na Ukrajině.
Štítky: Obnovitelné zdroje Fotovoltaika Větrná elektrárna Řecko
Zdroj: RED