EnergoZrouti.cz

První velké město zakázalo plynové přípojky v nových domech, další budou nejspíš následovat

  
Tomáš Jelínek
16. 1. 2022 ▪ 08:56

První velké město zakázalo instalaci plynových přípojek v nových domech. Ty by měly nahradit tepelná čerpadla, boilery nebo elektrické sporáky. Zákazy budou v dalších letech nejspíš přibývat i v dalších městech.

Plynoměr
Plynoměr

Už v minulém měsíci došlo v americkém New Yorku k přelomové změně v oblasti ochrany klimatu. Místní městská rada vedená starostou Billem de Blasiem tam totiž odhlasovala úplný zákaz plynových kotlů, sporáků a ohřívačů v nových domech. Jak se zdá, New York sice bude první velké ale nejspíš ne poslední město, které plyn zakáže.

Úplný zákaz je nemožný, postupné ukončení ale velmi reálné

Klimatická změna, která již v současné době s sebou přináší také snahy snížit emise skleníkových plynů, které na ni mají neblahý vliv. Velkých změn se tak dočkal průmysl a to hlavně ten automobilový, ale i energetika. A právě ta by měla být časem zbavena veškerých zdrojů, které vytvářejí další emise oxidu uhličitého.

Velmi často tak přicházejí zprávy, podle nichž by měl zemní plyn, který stojí až za 80 procent emisí skleníkových plynů z obytných a komerčních budov v následujících letech úplně skončit a být nahrazen jinými způsoby vytápění a ohřevu vody.

Je jasné, že opatření, které by zemní plyn přímo zakázalo by bylo pro mnoho obyvatel i firem neakceptovatelné. Politici tak vidí řešení v podobném opatření, jako zavedl New York, ale i další desítky menších měst po celých Spojených státech amerických.

Plyn tak není regulován u současných provozů ale pouze u nových výstaveb. Nové budovy tak již nebudou moci smět využít plyn pro vytápění, vaření nebo ohřev vody. K domům pak nebude ani instalována přípojka zemního plynu a ty se tak budou muset spoléhat na jiné způsoby vytápění a ohřevu.

Nutno dodat, že tyto technologie samozřejmě nejsou nic nového, jejich cena se ale třeba v případě tepelného čerpadla pro ohřev domu oproti plynovému kotli pohybuje v mnohem vyšších částkách. Jasné tak je, že výstavba domů se opět stane o něco dražší, ovšem kvůli snížení emisí skleníkových plynů to nejspíše bude nutné.

Zemní plyn v domácnostech je špatný nejen kvůli klimatu

Hnutí, které se ovšem v USA snaží protlačit myšlenku na postupný odchod od zemního plynu v domácnostech a firmách má nyní silného odpůrce. Tím jsou zástupci plynárenského průmyslu, kteří se podobných opatření logicky velmi obávají, jelikož by to pro ně mohlo mít fatální konec.

Ekologové, kteří podobné zákazy dlouhodobě prosazují ale mimo klimatu varují také před dalšími méně viditelnými vlivy spalování zemního plynu. Ten totiž třeba v případě plynových sporáků uvnitř budov uvolňuje škodlivé látky jako je oxid dusičitý, oxid uhelnatý či formaldehyd a další látky spojené s negativními vlivy na zdraví.
Štítky: Plyn Ekologie Emise Klimatická změna Zemní plyn Fosilní paliva
Zdroj: RED