EnergoZrouti.cz

Porušení vodního zákona se firmě nevyplatilo, dostala pokutu přes 270 tisíc

  
Tomáš Jelínek
24. 9. 2020 ▪ 06:00

Česká inspekce životního prostředí udělila další sankci za neoprávněný odběr podzemních vod. Těch se dopustila strojírenská společnost z Jablunkova. Není to tak dávno co inspekce našli jiného provinilce.

Vodoměr
Vodoměr

Pokutu 272 620 korun dostala od České inspekce životního prostředí strojírenská společnost OLZA, spol. s.r.o. z Jablunkova na Frýdecko-Místecku za porušení vodního zákona.

Firma má sice zajištěn odběr vody z veřejného vodovodu, v areálu firmy se ale nachází i vlastní zdroj, studna pro odběr podzemní vody. Už v roce 2004 v ní firmě Městský úřad v Jablunkově povolil odběr vody ale s omezenou platností na 10 let.

Platnost povolení skončila, firma ale vodu čerpala dál

Právě to se firmě nyní nevyplatilo, po vypršení platnosti povolení v roce 2015 totiž firma nezažádala o prodloužení, ale kohoutky tohoto zdroje užívala i nadále. Právě tím se podle inspekce dopustila porušení vodního zákona.


Podle tohoto zákona lze také při porušení odběru podzemních vod bez povolení uložit pokutu do výše násobku sazby 70 Kč za 1 m3 odebrané vody, nejvýše však do deseti milionů korun. To tedy nyní společnost vyšlo na 272 620 korun, které ji inspektoři z Ostravy udělili. Firma se proti dřívějšímu rozhodnutí odvolala k Ministerstvu životního prostředí, ani to ale nebylo shovívavé a platnost sankce potvrdilo.


S podobným prohřeškem vůči vodnímu zákonu se nedávno provinila i Psychiatrická nemocnice v Brně, ta odebrala 4 162 m3 podzemní vody bez toho aniž by k tomu měla povolení. Podobně jako zmíněná společnost si tak „vykoledovala“ pokutu 163 994 Kč.
Zdroj: ČIŽP