EnergoZrouti.cz

Policie si počíhala na návštěvníky lesů, kteří nerespektují zákazy

  
Markéta Bártová
16. 9. 2020 ▪ 09:23

Policie ČR si ve společných hlídkách s lesníky o víkendu počíhala na motoristy ale i další neukázněné návštěvníky lesů. Ti často vjíždění na lesní cesty ale i přímo do lesů čímž porušují zákazy a vystavují se sankcím.

Policejní kontroly na lesních cestách
Policejní kontroly na lesních cestách
Foto: Policie ČR

Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje si tentokrát počíhalo na návštěvníky lesů a to primárně na motoristy, kteří nedodržují zákazy vjezdů na lesní cesty a do lesů a také ty, kteří poškozují životní prostředí a ohrožují sebe nebo ostatní návštěvníky lesů.

Zvýšený počet turistů nejen letos v našich lesích způsobuje velké škody a to ať už odpadem, který se bohužel někteří turisté stále nenaučili nosit s sebou zpět mimo les tak i vstupem či vjezdem do zakázaných míst, kde ohrožují klid zvířat ale i vzácné ekosystémy. S takovými problémy se dlouhodobě potkávají nejen strážci národních parků.

„Lesní“ kontroly policie v menším měřítku probíhají stále častěji

I proto Policie ČR společně s pracovníky lesní správy v rámci společných hlídek kontrolovala v neděli 13. září turisty v okolí Rychlebských hor a to konkrétně v okolí Javorníku a Vápenné. Policisté se zaměřili právě na nejčastější prohřešky a to vjezdy do lesů či na lesní cesty na které je vjezd motorovým vozidlům zakázán. Dále se do jejich hledáčku dostávali turisté, kteří poškozují životní prostředí, plaší zvěř a ohrožují svým chováním ostatní návštěvníky lesů.


Podle zprávy Policie, která podobné kontroly provádí v menším měřítku opakovaně po celé republice hříšníků v této oblasti každoročně přibývá. Někteří si totiž les a lesní cesty pletou se závodní dráhou a často tak jezdí po lesích i na motorkách či čtyřkolkách.


Spojení Policie ČR se správci lesa nebylo jen náhodné, lesníci totiž mají nejlepší znalosti o lesním terénu a přesně ví, kde nejčastěji k těmto prohřeškům dochází – snadno tak byly vytipovány i oblasti kde nebude těžké najít problémové turisty.

Nejen neukáznění motorkáři ale i příliv houbařů dusí lesy

Čekání policistů na prvního hříšníka ale nebylo dlouhé. Po krátké době policie zastavila motorkáře, který právě vyrazil na jízdu do lesa. Na jeho motocyklu ovšem chyběla registrační značka a neměl k dispozici ani zákonem požadované doklady. V několika případech pak policisté pokutovali řidiče, kteří parkovali či projížděli po lesních cestách. V několika případech se jednalo o houbaře, kteří parkují u lesa na místech kde je to zakázáno.


Těmto motoristům může při vjezdu na lesní porost a při porušení Lesního zákona či Zákona o ochraně přírody hrozit pokuta až pět tisíc korun. Při poškození lesa navíc může jeho vlastník žádat i náhradu vzniklé škody.
Zdroj: Policie ČR