EnergoZrouti.cz

Počet nabíječek elektromobilů vzrostl ve Velké Británii za pět let o 360 %

  
Martin Bárta
12. 8. 2020 ▪ 08:15

Nové nabíjecí stanice rostou nejen ve Velké Británii jako houby po dešti. Za posledních pět let jejich množství vyrostlo o 360%!

Nabíjecí stanice Tesla
Nabíjecí stanice Tesla
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

S rostoucím množstvím elektromobilů na silnicích rostou i počty dobíjecích stanic. Ve Velké Británii podle ministerstva dopravy a společnosti Zap-Map vzrostl počet dobíjecích stanic za posledních pět let o více než 360 procent.

V červenci tak bylo po celé británii k dispozici více jak 3 206 veřejných rychlonabíječek elektromobilů a i s těmi pomalejšími činilo množství nabíječek 18 265 stanic což je meziroční nárůst o 11 procent.

Podle britského ministerstva dopravy je tak k dispozici 27 veřejných nabíječek aut na bateriový pohon na 100 000 obyvatel. Nejvyšší koncentraci nabíječek obyvatelé najdou v Londýně.

Nabíječky elektromobilů přibývají stále rychleji

Nové nabíječky a to nejčastěji ty s možností rychlonabíjení až do výkonu 350 kW staví většina zemí. Některé země pak poskytují i dotace na takzvané domácí Wallboxy pro snadnější nabíjení a řízení energie právě v domácnosti.


Rychlost s kterou nových nabíječek přibývá roste i díky iniciativě energetických a automobilových firem, které si do budoucna chtějí na koláči elektromobility ukousnout co největší podíl. Příkladem může být americká automobilka General Motors, která má v plánu do pěti let nainstalovat 2 700 nových nabíjecích stanic s vysokým výkonem.


Nové nabíjecí stanice pro auta na bateriový pohon rostou i v tuzemsku. Nejčastějším investorem do nich je energetická společnost ČEZ, která v současnosti nabízí už přes 200 dobíjecích stanic.

Rostoucí trh elektromobilů je novou výzvou pro energetické sítě

Rychlý rozvoj elektromobility má světově jeden společný důsledek a to rostoucí zátěž na energetickou přenosovou síť, která je samozřejmě ještě více znatelná v zemích kde je poptávka po elektrických autech ještě silnější například kvůli dotační politice.


Do budoucna se tak očekává další využití lokálních zdrojů energie či chytřejší řízení jejich toků což mohou zprostředkovat chytré elektroměry. Svůj koncept řešení „moderní energetické“ sítě částečně testuje i automobilka Audi, která vidí moderní auta poháněná elektřinou jako domácí zdroj energie. Audi tak zkouší možnosti využití baterie v elektroautě jako zdroje elektřiny pro dům, který by z ní mohl být poháněn i celý týden.
Zdroj: GOV.uk