Hlavní stránka    Domácí zprávy     Zahraniční zprávy
Elektromobilita    Odpady    Globální oteplování    Energetika    Lesy    Vodík    Voda    Ovzduší    Doprava    Fosilní paliva    
Hlavní stránka | Domácí | Zahraniční

Zprávy » Energetika » Elektrická auta jako zdroj energie domácnosti? Audi zkouší obousměrnou technologii nabíjení

Elektrická auta jako zdroj energie domácnosti? Audi zkouší obousměrnou technologii nabíjení


Audi e-tron
Audi e-tron
Foto: Audi

26. 7. 2020    09:32

Výrobce automobilů Audi patřící do skupiny Volkswagen a výrobce elektrických instalací Hager pracují na projektu obousměrného nabíjení za použití elektromobilů Audi e-tron. Výsledkem jejich snažení by mohlo být zvýšení stability energetické sítě, snížení nákladů na energii a snížení emisí skleníkových plynů.

Nový projekt počítá s využití elektrického automobilu jako baterie v domácnosti například pro uskladnění přebytečné energie z fotovoltaických panelů. Elektromobil by se tak mohl zároveň ze solárních panelů nabíjet ale zároveň být v případě jeho nevyužívání použit jako úložiště vyrobené energie v domě.

Audi se tímto a dalšími výzkumnými projekty snaží plnit cíle Pařížské dohody o změně klimatu ke které se zavázalo. Do roku 2050 by se tak výroba a provoz vozidel této značky měla stát uhlíkově neutrální. Značka tak mimo podobných konceptů chystá i zahájení prodeje až dvaceti nových plně elektrických modelů do roku 2025. Díky jejich masovému rozšíření by je tak ráda i dále využila což ukazuje tímto projektem.


Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.


Elektromobily by mohli pomoci k vyšší stabilitě energetické sítě

Výrobce automobilů si uvědomuje narůstající podíl obnovitelných zdrojů energie ve své domovské zemi ale i mimo ni, které ale nejsou vždy konstantní. Ve dnech kdy je silný sluneční svit nebo těch kdy fouká silný vítr je sice vyráběno velké množství obnovitelné energie ale problém je v jejím uložení na dny kdy tomu tak není. Projekt Audi na využití elektromobilů jako domácích baterií pro pokrytí výkyvů v energetické síti by tak mohl při spolupráci s dalšími automobilkami a energetickým regulátorem tento problém částečně zmírnit.


Podle propočtů automobilky by v případě nepříznivých slunečních či povětrnostních podmínek mohl elektromobil Audi e-tron pokrýt spotřebu domácnosti až na jeden týden což je pro narovnání výkyvů sítě rozhodně dostatečné.

Nový koncept Audi by ale v případě převedení do reálného života potřeboval zřejmě velké investice do infrastruktury a její digitalizace což ovšem s příchodem elektromobilů bude tak či tak nutné.

Přidat na Seznam.cz

Zdroj: AudiVýběr z článků