EnergoZrouti.cz

Nový iPhone od Applu redukuje množství elektronického odpadu i emisí

  
Martin Bárta
15. 10. 2020 ▪ 09:14

Apple představil nový iPhone 12 a s ním i novou cestu k menší produkci emisí skleníkových plynů a elektronického odpadu. Nové krabičky od telefonu jsou menší a chybí jim jedna obvyklá součást.

iPhone 12
iPhone 12
Foto: Apple

Před několika dny představený mobilní telefon iPhone 12 od Apple s sebou nese jednu úplnou novinku, která pomůže v globálním měřítku snížit množství elektronického odpadu. Pokud se navíc firmou inspirují další výrobci mobilních telefonů, mohl by být celosvětový dopad novinky obrovský.

Se sluchátky se rovnou rozlučte

Apple totiž do balení nového telefonu nepřidává sluchátka a ani běžný nabíjecí kabel. Právě tato novinka zamezí produkci dalšího nadbytečného elektronického odpadu, který zaplavuje skládky a díky často použitým toxickým látkám či kovům, které v půdě za léta uložení degradují, znečišťuje životní prostředí včetně podzemních zdrojů vody.


Právě elektronického odpadu podle společnosti GEPS spadající pod OSN ve světě dramaticky přibývá a díky toxickým látkám může mít do budoucna stále větší vliv na životní prostředí. Každá snaha o redukci tohoto odpadu je tak vítána.

V balení ale přeci jen jeden kabel bude

Milovníci značky se ale nemusejí obávat, že by neměli nový telefon čím nabít pokud nějaký ten nabíjecí kabel doma nemají. Apple si je totiž vědom, že běžné nabíjecí kabely často končí v šuplíku a díky tomu, že uživatelé kupují stále nové telefony, zůstává jim doma přebytek těchto kabelů, které často ani nevybalí z krabičky a proto přibalí kabel nový a to USB‑C / Lightning, který nabídne rychlonabíjení ale je využitelný i na rychlý přenos dat či pro propojení s počítači Apple a dalších firem.


Aby firma dostála svého cíle, stát se do roku 2030 uhlíkově neutrální, připravila i další úpravy balení tak, aby se množství emisí skleníkových plynů snížilo. Díky odebrání sluchátek a běžného nabíjecího kabelu se totiž zmenšila samotná krabička s telefonem, díky čemuž bude moci být přepraveno více telefonů v jedné krabici a tím i snížena produkce emisí skleníkových plynů během přepravy.
Zdroj: Apple