EnergoZrouti.cz

Nizozemsko zakáže od roku 2026 vytápění plynovými kotli

  
Markéta Bártová
17. 5. 2022 ▪ 17:48

Nizozemsko chce od roku 2026 zakázat instalaci nových plynových kotlů. Nahradit by je měly hybridní tepelná čerpadla, systémy dálkového vytápění či elektrické kotle.

Hugo de Jonge
Hugo de Jonge
Foto: European People's Party, CC BY 2.0

Už od roku 2026 se v Nizozemsku stanou hybridní tepelná čerpadla novým standardem pro vytápění. Podle dnešního oznámení místní vlády bude od stejného data nutné při výměně systému vytápění přejít na udržitelnější alternativu jakou jsou hybridní tepelná čerpadla, systémy dálkového vytápění či elektrické kotle.

Nizozemsko stejně jako další země v současnosti hledají alternativy, které by nahradily fosilní paliva jak kvůli závislosti na jejich dodávkách z Ruska, tak i z ekologického hlediska. Nizozemské domácnosti podobně jako ty tuzemské jsou přitom většinou na vytápění a ohřevu teplé užitkové vody pomocí kotlů na zemní plyn závislé.

„Naléhavost udržitelnosti je velká a tempo přechodu (na ekologické zdroje pozn. redakce) musí být zrychleno. Pro peněženku všech je také lepší, když budeme spotřebovávat méně zemního plynu. Kabinet proto chce, aby se hybridní tepelné čerpadlo stalo standardem od roku 2026, když bude potřeba vyměnit kotel ústředního topení. Kabinet chce změnu provést společně s montážníky a dodavateli. Samozřejmě existuje výjimka pro domy, které nejsou vhodné, nebo pokud bude dům v krátkodobém horizontu napojen na alternativu k zemnímu plynu.“ řekl k dnešnímu oznámení nizozemský ministr pro bydlení Hugo de Jonge.

Přechodem na udržitelnější topné systémy lze ušetřit velké množství zemního plynu, což je dobré jak pro klima, tak i pro peněženky domácností, které díky současným vysokým cenám plynu trpí. Hybridní tepelná čerpadla jsou kombinací tepelného čerpadla a kotle ústředního topení. Hybridní tepelná čerpadla by podle odhadů nizozemské vlády měly pomoci ušetřit až 60% zemního plynu. Domácnosti, které žijí v dobře izolovaných domech pak nemusí vůbec využívat hybridních tepelných čerpadel, ale mohou využít standardní tepelná čerpadla, která plyn vůbec nevyužívají.

„Od roku 2026 se (hybridní) tepelné čerpadlo stane standardem pro vytápění domů, které nejsou připojeny k tepelné síti. Tepelné čerpadlo poskytuje nejen značné úspory plynu, ale je také výhodnější pro úspory na cenách energií. Mezitím spojujeme síly s výrobci a instalačními firmami, abychom v nadcházejících letech vyškolili více techniků a zvýšili výrobu tepelných čerpadel v Nizozemsku.“ uvedl ministr pro klima a energetiku Rob Jetten.
Štítky: Zemní plyn Vytápění Nizozemsko Fosilní paliva Tepelná čerpadla
Zdroj: RED