EnergoZrouti.cz

Neukáznění turisté devastují národní parky, strážci jsou na ně krátcí

  
Markéta Bártová
17. 8. 2020 ▪ 14:51

Přelidnění v tuzemských národních parcích má stále větší vliv na přírodu. Turisté jsou totiž velmi neukáznění v dodržování pravidel parků.

Odpad v lese
Odpad v lese
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Každý den musí správy tuzemských národních parků řešit potíže s neukázněnými turisty, kteří porušují pravidla chování v parcích a kromě rušení zvěře či ničení vzácných rostlin odhazují i svévolně odpadky.

Rostoucí problém s návštěvníky v posledních letech nabral na ještě větším tempu po ohlášení opatření proti pandemii koronaviru COVID-19, která dostala ještě více lidí do přírody – tam se ale velké množství osob nechová tak jak by mělo.

Naposledy tak například Správa Národního parku Šumava musela řešit vznik skládky, kterou lidé založili na hoře Poledník (viz foto – Facebook NP Šumava), i když je samozřejmě jakékoliv odhazování odpadků či zakládání skládek v národních parcích nelegální.

Za porušení pravidel hrozí pokuta až 100 000 Kč

Za vytváření skládek nebo odhazování odpadků na místa k tomu neurčená či znečišťování lesa přitom provinilcům hrozí pokuta až 100 000 Kč od správců národního parku. Těch ale bohužel není dostatečné množství a není tak v jejich silách kontrolovat enormní množství turistů.


Jak uvedli správci NP Šumava, odpadky je možné odložit pouze na vybraných místech jako jsou návštěvnická centra, kempy či v obcích. Není ale v silách správců zajistit koše a svoz odpadků z přírody a zároveň to ani není v přírodě možné s ohledem na zvířata, která odpad láká ale může jim přivodit vážné zranění či zdravotní problémy.

Problémy s turisty vznikají i na extrémně vytížené Sněžce

Problémy s vandalismem, nepořádkem ale hlavně ničením vzácných alpínských trávníků mají již delší dobu na naší nejvyšší hoře – Sněžce. Tam Správa Krkonošského národního parku společně s kolegy z Polské strany nedávno musela nainstalovat nové ochranné sítě, které mají zabránit turistům ve vstupu na zakázaná místa.


I přes to, že již před instalací těchto sítí byly na místech cedule a řetězy, které měli turisty informovat, že je do těchto míst vstup zakázán – turisté zákazy porušovali a vstupovali i do těchto prostor hlavně z důvodu vytváření fotografií či „lepších“ panoramat. I v těchto případech ale turistům hrozí velké pokuty od správců parku.
Zdroj: RED