EnergoZrouti.cz

Německý absurdistán: větrné turbíny budou odstraněny, aby mohl být rozšířen uhelný důl

  
Tomáš Jelínek
27. 10. 2022 ▪ 13:19

Velmi absurdní situace nyní nastala v blízkosti německého uhelného dolu Garzweiler. Na místě totiž stojí několik větrných turbín, které mají dodávat čistou energii nahrazující fosilní paliva. Turbíny ale nyní čeká demontáž ve prospěch rozšiřování dolu.

Hnědouhelný důl Garzweiler
Hnědouhelný důl Garzweiler
Foto: Herbert Aust z Pixabay

Další rozšiřování povrchového dolu na hnědé uhlí Garzweiler v Německu si vyžádá velmi nezvyklou oběť. Podle Johannese Fehra z německé strany MERA25, která si klade za cíl změnu v ekologickém chování společnosti totiž rozšiřování dolu ustoupí větrné turbíny, které měly zajistit čistou bezemisní energii.

V okolí samotného dolu se v současnosti nachází osm větrných turbín. První z nich, která byla na místě podle serveru Balkan Green Energy News nainstalována už v roce 2001 byla nyní odstraněna. Předpokládá se, že další turbíny budou muset v nejbližší době kvůli rozšiřování dolu také ustoupit a to i přes to, že majitel dolu, německý energetický gigant RWE chce těžbu uhlí v dole do roku 2030 postupně ukončit.

Stejné plány na ukončení těžby uhlí do roku 2030 přitom ohlásila i samotná spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Současná demontáž turbín tak vytváří velmi absurdní situaci, ve které chtějí úředníci i samotná společnost těžbu uhlí ukončit, ale zároveň dochází k dalšímu rozšiřování dolu navzdory demontáži fungujícího větrného parku.

Ačkoliv Německo v posledních letech stále více sázelo na obnovitelné zdroje energie a uhlí jako jedno z nejšpinavějších paliv pomalu ustupovalo, v současné energetické krizi se situace obrátila. Plány na ukončení těžby uhlí a uzavření některých uhelných elektráren ještě na konci tohoto roku se tak odkládají na neurčito.
Štítky: Německo Obnovitelné zdroje Uhlí Fosilní paliva Větrné elektrárny Energie Energetika Elektřina RWE