EnergoZrouti.cz

Německo předložilo zákon na zrychlenou výstavbu LNG terminálů, ekologům navzdory

  
Markéta Bártová
11. 5. 2022 ▪ 08:33

Německá vláda předložila návrh zákona, který by měl umožnit urychlení výstavby terminálů na zkapalněný zemní plyn. Ty by měly pomoci částečně nahradit zemní plyn při ukončení jeho dodávek z Ruska. Ekologové ale proti rychlé výstavbě protestují a plánují podání žalob.

Kamion přepravující LNG
Kamion přepravující LNG
Foto: Jukka Isokoski, CC BY-SA 3.0

Německá vláda podle serveru Euractiv předložila návrh zákona, který by umožnil urychlení celého povolovacího procesu pro výstavbu terminálů na zkapalněný zemní plyn LNG. Ty mají pomoci Německu, ale i dalším státům při zbavování se závislosti na ruském zemním plynu. Německá vláda návrh zákona předložila i přes to, že proti němu už dříve vystoupily ekologické organizace.

„Dnes více než kdy jindy potřebujeme naše dodávky energie postavit na pevnější pilíře,“ řekl vicekancléř Robert Habeck.

Německo v nedávné době v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu stanovilo svůj plán, zbavit se závislosti na plynu z Ruska do poloviny roku 2024. Právě k tomu je nyní nutné hledat jiné cesty, jak plyn získat. Jedním z nich by pro Německo měla být výstavba pobřežních a plovoucích terminálů LNG, kam by mohl být plyn dodáván ze Spojených států amerických, ale i dalších zemí.

Země se mimo investic do LNG chce více zaměřit i na dodávky plynu z jiných zemí a další rychlý posun ve snižování využití fosilních paliv. V příštích letech se tak očekávají masivní investice do obnovitelných zdrojů energie.

Urychlení výstavby LNG terminálů se ale nelíbí ekologickým organizacím, které už dříve upozornily na poškození mořských biotopů a ohrožení sviňuch kvůli hluku, který provoz terminálu LNG bude způsobovat. Ekologické organizace nyní v případě zahájení výstavby nových terminálů chystají žaloby. Podle nich jsou totiž terminály zbytečné a nejen že poškozují klima, ale i životní prostředí ve svém okolí.
Štítky: LNG Zemní plyn Plyn Německo Terminál LNG
Zdroj: RED